Lubomír Stejskal: Donaldovo faux pas

Donald Trump (taggit.news)

Donald Trump | FOTO: taggit.news

Napsal mi jeden Čechoameričan: „Jsem americký občan a sleduji projevy v originále, vím přesně, co obě strany říkají, a jsem zděšen z našich (českých) médií, jak vše překroutí. Trumpa ke zlému a Hillary k dobrému.“

Úterní (podle SELČ) debata Clintonová–Trump byla z tohoto hlediska jednou z dobrých příležitostí dozvědět se, co obě strany říkají. Takovou šanci jsem si nemohl nechat ujít. Nastavil jsem si mobil na 2:55 a když se ozvala známá melodie, odešel do obýváku, vzal si pití, blok, tužku, zapnul televizi, nasadil sluchátka – a vnořil se do debaty.

Ne, nebudu zde opakovat to, co oba kandidáti prezentovali. Jsou toho plná média, Česká televize zařadila do vysílání na ČT24 dvojí opakovaní celé debaty, servery přinášejí jak shrnutí, tak záznam přenosu.

Pro mě měla debata zásadní význam v tom, že jsem si udělal ucelenější obrázek o uvažování Donalda Trumpa: Zatímco Hillary Clintonová je čitelná a předvídatelná (v tom smyslu, že ji známe z předchozího politického působení), Trump je jedna velká neznámá – a osobnost poněkud nevyzpytatelná. Vyhrát může samozřejmě pouze jeden z nich a v případě, že to bude Trump, je dobré vědět, s čím máme počítat.

Otázka zní: Je Trump po debatě méně nevyzpytatelný a více čitelný? Dovolím si lehce zažertovat: Kdo to ví, odpoví.

Zastavím se u jediné věci z první části debaty, kterou byla problematika pracovních míst v USA. Trump slíbil vytvořit velké množství nových pracovních míst, kolik jich nebylo od časů Ronalda Reagana. Příčinu jejich úbytku spatřuje ve vysokých daních, což je důvod, proč americké firmy odcházejí jinam. Slíbil, že „obrovsky sníží daně“ (rozuměj velkým firmám) – a odhodlal se k tomu, že uvedl čísla: z 35 na 15 procent.

Tady se našinec musí zeptat, jestli tak extrémní skok je vůbec reálný, v jakém časovém horizontu bude realizován a jak je Trump připraven na případné negativní důsledky. Do těchto detailů ovšem debata nešla.

Trump na podporu svého tvrzení uvedl, že Ford ruší pracovní místa ve Spojených státech a „jde do Mexika“. Proč? Vysoké daně, neúnosná byrokracie. On by se snížením daní snažil tento trend otočit a v obecné rovině firmy přivést zpět.

Tento jeho postoj se zdá být na první poslech rozumný a správný, nicméně podle dostupných informací je celá tato konstrukce založena tak trochu na vodě. Trump totiž v debatě zopakoval to, co předtím (15. září) uvedl pro stanici Fox News: Ford plánuje dát padáka všem svým zaměstnancům v rámci svého plánu vybudovat nový závod v Mexiku (Ford plans to fire all its employees in the United States as part of a plan to build a plant in Mexico.)

Proti tomuto tvrzení se ovšem automobilka důrazně ohradila, jak je zřejmé z následujícího screenshotu článku uveřejněného 15. září na webu CNN:

vyjadreni-fordu-pro-cnn

Z vyjádření je zřejmé, že úbytek pracovních míst kvůli přesunu výroby do Mexika bude nulový. Tisková mluvčí Fordu Christin T. Bakerová (obrázek níže) vysvětluje proč: Do Mexika se z Wayne v Michiganu přesouvá výroba značek Focus a C-MAX a ve stávající továrně začnou vyrábět nové modely, pravděpodobně Ford Bronco SUV a malý pickup Ranger. K tomu Bakerová dodala:

„Ford je ve Spojených státech více než 100 let. Náš domov je tady. Budeme tady napořád.“

tiskova-mluvci-fordu-christin-t-bakerova

To je ovšem dost podstatný rozdíl od toho, co v debatě řekl Trump. Vytvořil dojem, že Ford v USA končí, což je lež, a že veškerou výrobu přesouvá do Mexika.

Můžeme tedy shrnout:

● Patnáctého září řekl Trump v televizi Fox News o automobilce Ford to, co je uvedeno výše.

● Téhož dne automobilka nepravdivé tvrzení na základě faktů vyvrátila, a to opakovaně.

● O deset dní později (26. září) zopakoval Trump stejný nesmysl v prezidentské debatě.

Má závěrečná otázka je tedy nasnadě: Je takový člověk důvěryhodný? (A nepřipomíná výše uvedeným jednoho svého fanouška mezi českými politiky?)

Poznámka vyšla na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články