Lubomír Stejskal: Jak funguje vojensko-náboženský zábavní park v Íránu

Nejprve je třeba vybavit malé bojovníky bojovou čelenkou s příslušně uvědomělým nápisem. Podobné používají arabští teroristé v Pásmu Gazy. Náhoda? (Memri)

Nejprve je třeba vybavit malé bojovníky bojovou čelenkou s příslušně uvědomělým nápisem. Podobné používají arabští teroristé v Pásmu Gazy. Náhoda? | FOTO: Memri

Určen je pro děti ve věku od osmi do třinácti let. Nachází se ve městě Mašhad. A čím se v něm malí návštěvníci baví?

Mašhad je druhé největší město v Íránu. Už to, že jde o íránskou záležitost, napovídá, že program v parku se bude poněkud lišit od toho, co by odpovídalo představě člověka ze Západu. Jeho obsahem je indoktrinace a šíření nenávisti. Od dětského věku.

Známe to z jiné části muslimského světa. Malí palestinští Arabové se také učí nenávidět a zabíjet Židy. V Mašhadu to v principu není jiné.

Park sestává z dvanácti zastavení, kde se děti pod vedením svého velitele učí základům šíitského islámu, principům islámské právní vědy. Další lekcí je poslání íránské islámské revoluce (protišáhovský převrat v roce 1979), zastavení Svatá obrana je věnováno válce s Irákem v letech 1980–1988. A tak podobně.

Je jim vštěpováno, kdo je nepřítel: nejen Islámský stát, ale také Izrael, USA, saúdská královská rodina. K oblíbeným činnostem patří šlapání na izraelskou vlajku nebo na podobizny amerického prezidenta Obamy, ministra zahraničí Kerryho nebo izraelského premiéra Netanjahua. A nejen to. Děti mohou „odpalovat“ plastové střely nebo střílet plastovými náboji z AK-47 a jiných zbraní na cíle, jako je Netanjahu, izraelská a americká vlajka, podobizny bojovníků Islámského státu či členů saúdského královského dvora.

Na závěr této „bojovky“ musí se zavázanýma očima trefit míčem izraelskou vlajku vytvořenou z puzzle, které se pak rozsype. Za odměnu pak mohou z puzzle sestavit vlajku íránskou (zpráva neříká, jestli také se zavázanými očima).

Nenávist vůči těm, koho vládnoucí ajatolláhovský režim označí za nepřítele (v jednom pytli jsou skuteční teroristé, vládci totalitní monarchie i představitelé demokratických států), je íránským dětem vštěpována do hlavy od osmi let, a to způsobem, který v nich nutně zanechá neblahé následky. Je to vlastně příznačné: V muslimském světě to pak zhusta vypadá tak (viz Sýrie), že všichni bojují proti všem a k tomu na smrt nenávidí Izrael a Spojené státy.

Co z takto vedené generace může vyrůst a vzejít? Národ, kterého se máme bát? Mnohé z těchto dětí budou přece, až přijde čas, v Íránu vládnout. V zemi, která má ambici získat jadernou zbraň (současnou dohodou o jeho nukleárním programu bychom se neměli nechat ošálit) a jehož představitele vyhrožují Izraeli vymazáním z politické mapy Blízkého východu.

Co se v tomto „zábavním“ parku děti naučí především? Nenávidět. A o to jde.

Mějme to na paměti.

Podívejme se, jak ta obludnost začíná a vypadá. Zdrojem obrázků je MEMRI – Výzkumný institut monitorující blízkovýchodní média.

Článek vyšel na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]