Lubomír Stejskal: Jsou burleskní „tradiční“ politické strany, nebo Martin Komárek?

Eric Drooker

Nemám problém s Babišem, mám problém s Martinem Komárkem. V tom smyslu, že Andrej Babiš není mým šálkem čaje, ale Martin Komárek tím šálkem čaje byl. Nejspíš nejen mým. Jsem celoživotní nekuřák, s vlastní závislostí na nikotinu proto nemám problém. To jenom na „dovysvětlenou“ k mému vztahu k ministru Babišovi. S Martinem Komárkem se to má jinak. Považoval jsem ho za někoho, kdo patří mezi ty, koho v Českém rozhlase Plus označují jako „špičkové komentátory“. Kdyby Martin nebyl v politice, určitě by v pořadu Názory a argumenty pravidelně vystupoval. Asi nejsem sám, kdo ho ve své době za „špičkového komentátora“ považoval.

Pak přišel obrat – a já do smrti nezapomenu na šok, když jsem se dozvěděl, že „zběhl“ na druhou stranu barikády. Seděl jsem v autobuse veřejné dopravy, bylo před minulými parlamentními volbami. V okrajové čtvrti našeho města jsem z okna vozu spatřil na fasádě domu obří billboard, na něm Andrej Babiš s Martinem Komárkem a nějaká propagandistická fráze o „makání“ (obr. níže). Blesk z čistého nebe: česká publicistika přišla o kvalitního autora.

Nevyrovnal jsem se s tím dodnes a kdykoli vidím Martina v televizi, tak jako v neděli 18. září „u Moravce“, v úvodním zlomku sekundy se mi s jeho jménem spojí „komentátor MF DNES“; teprve vzápětí si uvědomím, že Martin už je na jiné planetě. Na politické planetě – a podle toho také mluví.

Asi bych měl, ale příliš se mi nechce připomínat mu, že dnes hovoří o Babišovi jinak, než o něm ještě před pár lety psal. Je mi tak nějak stydno i za něj. Vyrovnat se s tím musí především on sám. A tak jen jeden příklad. Toto napsal komentátor Martin Komárek před pěti lety o Andreji Babišovi, o němž dnes tvrdí, že „je výš než my všichni tady“:

screenshot-2016-09-19-20-15-34

Nedělní Otázky VM z 18. září jsem měl puštěné jako kulisu k práci na PC, kterou jsem musel několikrát přerušit, protože Martin neskutečně perlil. Zaujala mě jeho věta určená moderátorovi (cituji zpaměti): „To je velmi dobrá otázka, ale není na místě.“ Tesat do kamene. Kdyby předtím, než se stal jednou z tváří hnutí ANO, takto odpověděl někdo z politiků, jak by to asi komentoval?

Pak jsme se dozvěděli, že všechny „tradiční“ strany jsou „burleskní“. Po vyslechnutí (většinu času jsem seděl zády k TV obrazovce) posledních OVM jsem nabyl dojmu, či přesněji získal neblahé přesvědčení, že „burleskní“ je spíše Martin Komárek v současném dresu politika. Zdá se, že nepochopil základní princip, o který tu jde: Bude-li se hrát derby Sparta versus Slavia, pak ani jeden z fotbalistů nemůže být současně rozhodčím zápasu. 

Jak hluboko lze klesnout z novinářského Olympu. Doufal jsem, že Radek John coby maskot projektu politické divize firmy Víta Bárty bude dostatečně odstrašujícím příkladem. Marně, jak patrno.

screenshot-2016-09-19-20-16-21

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články