Lubomír Stejskal: Když terorista není teroristou

frontpagemag.com

Ilustrační foto | FOTO: frontpagemag.com

Skandál se stažením učebnice v Kataru, jejíž autoři si dovolili označit palestinské únosce letadel a sebevražedné atentátníky za teroristy, dává nahlédnout, jak opravdově některé arabské země myslí svůj boj s terorismem.

Katarský web Doha News zveřejnil ve středu (5/10) článek nazvaný „Katarská škola stáhla učebnici nazývající Palestince teroristy“.

screenshot-2016-10-06-10-56-12

Dlužno dodat, že takto nebyli označeni všichni palestinští Arabové, ale pouze ti, kdo se dopustili teroru.

Tou knihou je (pro některé čtenáře možná známá) anglickojazyčná učebnice „Technology, War and Independence“ (Technologie, válka a nezávislost), která pochází z nabídky renomovaného britského vydavatelství Oxford University Press. V Kataru ji jako učebnici pro 9. stupeň zařadila International School of Choueifat (Choueifatská mezinárodní škola), což je síť soukromých škol v řadě zemí Středního východu.

Problém nastal v okamžiku, kdy se rodiče žáků dozvěděli, co se v učebnici píše: že Palestinci praktikují terorismus. A byl oheň na střeše. Licoměrný postoj některých Arabů vyplul na povrch jako olej na vodu.

Podívejme se podrobněji na inkriminovaný text. Jsou vlastně dva. V tom prvním se uvádí toto:

screenshot-2016-10-06-10-56-21

V odstavci vlevo jsou připomenuty únosy letadel ze září 1970, kdy palestinští teroristé unesli v několika dnech po sobě (6-9/9) čtyři stroje: (1) letoun americké společnosti TWA na lince z Tel Avivu do New Yorku, (2) letoun americké společnosti Pan Am na lince z Bruselu do New Yorku, letoun britské BOAC na lince z Mombaje do Londýna a konečně letadlo Swissairu letící z Curychu do New Yorku. Zločinci, kteří to udělali, byli palestinští teroristé a takto jsou v učebnici také označeni (viz šipku).

Druhý pro rodiče problémový text je obsažen v pasáži 9.2B (Co je terorismus?), v níž se píše:

Jak teroristé útočí? Výbušniny jsou připevněny k tělu atentátníků. Ti se přiblíží ke svému cíli a bombu nechají explodovat. Dobře známí jsou tím palestinští teroristé.

Katarské úřady nenechaly stížnosti a rozhořčené reakce na sociálních sítích bez odezvy. Komise ministerstva školství na místě zjistila, že obsah knihy je v rozporu se zahraniční politikou emirátu (což samo o sobě zní hrůzostrašně), načež ministerstvo učebnici zakázalo. Škola ji vzápětí stáhla a rodičům vrátila peníze; ministerstvo ji navíc varovalo, že propříště musí být každý text určený k výuce podroben úřednímu schválení. (Aby se snad při Prorokově vousu nestalo, že lidé, kteří se dopustili terorismu, budou nazváni teroristy – pakliže půjde o teroristy palestinské, kteří jsou, jak patrno, zvláštním způsobem hájeni.)

Web Doha News v závěru své zprávy uvádí, že totožný problém se stejnou knihou řešili v těchto dnech ve stejném typu školy také v Bahrajnu.

Takovéto informace ze vzdáleného kouta arabského světa je dobré mít na mysli, až zase uslyšíme na nějakém mezinárodním fóru řečnit katarské nebo bahrajnské představitele o tom, jak upřímně myslí svůj boj s terorismem. Jistěže to tak je a oni svůj boj s terorismem myslí upřímně – nesmí se ale jednat o teroristy útočící na Izrael. Pak samozřejmě účel světí prostředky. Alláh je veliký.

Jsou takto uvažující politici důvěryhodnými partnery Západu v jeho neutuchající válce s teroristickými bestiemi?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner