Lubomír Stejskal: Neexistuje žádná historická vazba Čechů na Prahu, rozhodlo UNESCO

Jeruzalém (ilustrační foto) (Archiv F24)

Jeruzalém (ilustrační foto) | FOTO: Archiv F24

Rozhodla o tom Výkonná rada UNESCO většinou hlasů. 24 bylo pro, šest proti, 26 zemí se zdrželo. Jak by se vám četla tato zpráva?

Je to samozřejmě nesmysl – nic takového v UNESCO odhlasováno nebylo. Jiný nesmysl ovšem odhlasován byl. Ve čtvrtek 13/10 Výkonná rada v poměru hlasů 24: 6 (26 zemí se zdrželo) přijala rezoluci ignorující židovské vazby k jeruzalémské Chrámové hoře a Západní zdi. Odpovídá tomu ostrý protiizraelský jazyk i výlučně arabské názvosloví vztahující se k Chrámové hoře (Mešita Al Aksá/Al Haram al Šarif). Izrael je v rezoluci, ačkoli se týká východní části jeho hlavního města, označován jako „okupační síla“.

Ignorování židovských vazeb k Chrámové hoře je stupidita stupidit, jinak tuto do nebe volající ostudu nelze nazvat. Je to stejně absurdní, řekl izraelský premiér Netanjahu, jako kdyby někdo popíral vazbu Číňanů na Velkou čínskou zeď. V reakci hovořil o nejbizarnějším rozhodnutí UNESCO. Ničím jiným tvrzení, že izraelský lid nemá spojitost s Chrámovou horou a Západní zdí, totiž není.

Netanjahu členům UNESCO poradil, aby navštívili v Římě Titův Vítězný oblouk. Na něm spatří to, co starověcí Římané přivezli do své metropole, když před dvěma tisíci lety zničili a vyplenili Chrámovou horu: reliéf sedmiramenného svícnu – menory, která je symbolem židovského národa a dnes také symbolem židovského státu. „UNESCO bude ale určitě říkat, že císař Titus byl součástí sionistické propagandy,“ dodal sarkasticky premiér.

Zmíněná rezoluce je neuvěřitelná hanebnost. Zaslouží jediné: odmítnutí. A vyzdvižení zemí, které hlasovaly proti. Bylo jich, jak zmíněno, pouze šest: USA, Spojené království, Litva, Nizozemí, Estonsko a Spolková republika Německo. (ČR v tomto období členem Výkonné rady UNESCO není.)

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]