Lubomír Stejskal: Opravdová odvaha

()

Jmenuje se Malak Al Šehriová, žije v Saúdské Arábii a pokud může být někdo považován za vzor odvahy, pak právě ona.

Přitom neudělala nic tak světoborného, viděno očima člověka ze Západu, než že se normálně oblékla. Normálně znamená podle svého, nikoli tak, jak jí nařizuje totalitní náboženský režim.

Jinými slovy nevzala si abáju (volný šat až na zem s dlouhými rukávy) a k němu závoj hidžáb, nýbrž šaty pod kolena a tříčtvrteční kabát. Takto chodí oblečené miliony dívek v celém civilizovaném světě. A takto nesmí chodit oblečené saúdské dívky a ženy. Rizumí se na veřejnosti.

Pokud se v tomto oděvu vydají na ulici, čeká je zatčení mravnostní policií. Přesně to se stalo odvážné Malak, které se nechala vyfotit v „západním“ oděvu, snímek zveřejnila na internetu – a reakce strážců mravnosti totalitního království na sebe nenechala dlouho čekat.

Co ji čeká? Zatím nevíme. Někteří horliví saúdští přispěvatelé na sociálních sítích mají jasno: smrt. Možná ale „jenom“ bičování.

Pokud by k tomu došlo, musíme říci jasně – spojenec nespojenec: zločinem není to, jak se Malak oblékla a jak by se jistě rády oblékly statisíce saúdských dívek a žen. Zločinem je něco jiného: skutečnost, že v 21. století někdo někomu pod hrozbou sankce diktuje, jak se musí oblékat. A ještě větším zločinem pak je, že za neuposlechnutí této tyranské svévole je vrchnost trestá, ať už jde o trest jakýkoli.

Zatím nemůžeme víc než o tom informovat. A Malak Al Šehriové vyjádřit svou solidaritu a obdiv za neskutečnou odvahu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]