To je snad špatný vtip, pane ministře

Eric Drooker

Americký státní tajemník (ministr zahraničí) John Kerry při obhajobě své země v záležitosti hlasování (nevetování) rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2334 použil argumenty, které nemohou zůstat bez odezvy.

Dle webu České televize (ČT24) řekl toto:

Židovský a demokratický stát žijící v míru a bezpečí po boku svých sousedů? Ano, to je sen všech Izraelců a jeho přátel od roku 1948.

Jenomže…

Jedním ze sousedů Izraele je Pásmo Gazy, v němž vládne teroristická organizace Hamas. Aniž bych znevažoval veškerou podporu, kterou kdy Spojené státy Izraeli poskytly (naopak: hluboce si jí vážím), musím se zeptat:

  • Byly USA schopné zajistit, aby se Izrael cítil v sousedství Pásma Gazy, kde vládnou pouze Arabové Arabům, bezpečně? Odpověď: Nikoli. Mohly toliko přispět k jeho obraně.
  • Jak chtějí Američané zajistit, v případě, že bude realizováno Kerrym preferované dvoustátní řešení ve stylu „Izrael zpět na linii příměří z roku 1949“, mírovou koexistenci a bezpečí pro židovský stát, když v arabském státě „Palestina“ zvítězí ve svobodných volbách teroristé (nejsou-li to schopné zajistit v případě Pásma Gazy)?

Dále: Kerry říká, že Izrael může být státem pouze židovským, nebo demokratickým, nikoli obojí. Co je to za nesmysl? Pan státní tajemník tímto vyjádřením dal za pravdu izraelskému premiérovi, který v reakci uvedl, že Kerry podstatě konfliktu vůbec nerozumí.

[ctete-foto]91792[/ctete-foto]

Izrael je totiž židovským (a samozřejmě demokratickým) státem především proto, že tak v roce 1947 rozhodla OSN – plánem na rozdělení mandátní Palestiny na židovský a arabský stát. Izraelci vyhlášením židovského státu v Palestině (který ovšem nenazvali nesmyslně Palestinou, jak se o to nyní snaží Arabové, ale Izraelem) neudělali nic jiného, než to, co se po nich chtělo (na rozdíl od Arabů, kteří v roce 1948 udělali to, co se po nich nechtělo: vyvolali válku).

Chce snad pan Kerry říci, že kdyby „Stát Palestina“ reálně vznikl, že by se nemohl nazývat státem arabským, má-li být současně demokratickým? Pochybuji, že s tím bude kdokoliv na arabské straně souhlasit, neboť Arabům už desetiletí nejde o nic jiného, než o zřízení arabského státního útvaru v Palestině.

Ptejme se: znamená celá ta slovní ekvilibristika, že Židé nemohou nazývat svůj stát státem židovským, zatímco Arabové arabským ano? A pokud „arabská“ Palestina, která je kde kým tak vehementně podporována, nemá být arabská, tak proč tolik vadí židovské osady v Předjordánsku?

A docela na závěr: právě proto, že Izrael je státem židovským a současně demokratickým, mohou v něm jako rovnoprávní občané žít i Arabové a další národnosti. Ano, primárně je Izrael státem a vlastí židovského národa. (Tak jako je ČR primárně státem a vlastí českého národa a třeba Polsko státem a vlastí polského národa.) V tom problém není; tkví v něčem jiném. Reprezentace palestinských Arabů v čele s Mahmúdem Abbásem odmítá obecně uznat Izrael jako židovský stát – bez ohledu na osady v Předjordánsku či hranice tohoto státu. Svět ovšem tuto klíčovou záležitost přezírá a stále řeší donekonečna „okupaci“ a „osady“. Nebo jste snad v českých mainstreamových médiích zaznamenali sérii debat na zásadní témata, jako je právě zmíněná záležitost uznání Izraele jako židovského státu (nebo adorování teroristů vraždících izraelské civilisty vedením Palestinské samosprávy)?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]