Lubomír (Xaver) Veselý uvádí: Haškova škola

(youtube)

Představovat veřejnosti „Xavera“ Veselého je zbytečné. Jen málokterý tvůrce zaujal domácí publikum tak mistrovským zpracováním tématu lži jako příští laureát Krameriovy ceny. Po řadě skečů, jež ocenili jak milovníci normalizačního ostrovtipu, tak nepřátelé něžného pohlaví, šokuje Veselý hned dalším ze smělých filmových počinů s názvem „Haškova škola“. 

Jakkoli žánr nepatří zrovna mezi autorovy prvotiny, samotné provedení slibuje značný divácký úspěch. Předlohou je tu totiž populární a nezapomenutelná televizní show „Jedenáckrát a dost!“ s hvězdným Michalem Haškem v hlavní roli. Smysl pro detail a poctivou řemeslnost vysvětluje i osobní přátelství obou mužů jako rodáků z jihomoravského Tišnova a jejich podobné kariérní peripetie.

Zatímco Veselého podezřívala pražská soukromá univerzita UJAK z plagiátorství bakalářské práce, Hašek proslul podezřelým doktorátem z privátní školy ve slovenském Sládkovičovu. Veskrze pozitivně odborná kritika ocenila vedle režie i Veselého herecké mistrovství, jeho pověstný smysl pro detail a tradičně dokonalou přípravu. Lži, která čerstvému dílku dominuje, věnoval sám autor podle dobře informovaných zdrojů celé roky pečlivého samostudia historie a dobových paralel. Jeho úzké vazby na Miloše Zemana a Andreje Babiše pak takové informace jenom potvrzují.

Za pozornost ovšem stojí i vynikající herecké výkony ve vedlejších rolích. Právě v nich autor kombinuje praktickou zkušenost s osvědčeným komparsem. Také proto v roli „politika“ znovu angažoval populárního herce malých rolí, kterého zná publikum z víceméně zdařilých snímků „Moskva volá“ nebo „Bílé punčochy“. Herce Václava Klause mladšího. Toho si pak mohou diváci připomenout i z Veselého mikrokomedie „Máš můj hlas“.

České publikum oslní v „Haškově škole“ ovšem i sám Veselý, například v žertovné scénce „Narozeniny“. Sečteno a podtrženo, „Haškova škola“ je další ze série nepřehlédnutelných televizních počinů o lži, které se Veselý jako závažnému fenoménu dlouhodobě věnuje.

Že autor nezahálí, potvrzují i média. „Hned po premiéře ‚Haškovy školy‘ mám v plánu natočit celovečerní film ‚Svině a zrůdy‘ o něžném pohlaví v české žurnalistice,“ plánuje Mistr a radní České televize Veselý v Babišově bulváru. Velkorysé pojetí chystaného díla má pak zaručit i úzká spolupráce s Českou televizí. „Veřejnoprávní televize odvysílá film pana radního už na Vánoce, rozpočet s ním počítá,“ potvrdil redakci generální ředitel ČT Vadim Petrov.

Naše hodnocení: 10. Doporučujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner