Luboš Dobrovský odmítl převzít cenu z rukou Andreje Babiše obviněného z podvodu. Napsal mu dopis

(ČT)

FOTO: ČT

Andrej Babiš naráží stále častěji na odpor významných českých osobností.

Respektovaný publicista, někdejší disident a přední signatář Charty 77 Luboš Dobrovský, který po revoluci působil jako ministr obrany a velvyslanec v Moskvě, napsal Andreji Babišovi, že nepřevezme cenu Bezpečnostní rady státu, protože by ji musel přijmout od člověka, kterého si neváží.

Přinášíme celý text jeho dopisu:

Pane inženýre Babiši,

odpovídám na váš dopis, ze 4. května 2018, jímž mi sdělujete, že mi byla udělena Cena Bezpečnostní rady státu. Ceny si vážím. Navrhli ji lidé, kteří znají mou práci a mé úsilí podpořit naši bezpečnost a jsem jim za jejich rozhodnutí vděčen. Vytvořili však i problém.

Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu.

Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu. Bylo by tedy zcela paradoxní dostávat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž jsem přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje.

Luboš Dobrovský

11. května 2018

Je dobře, že se najde někdo, kdo odmítne převzít ocenění, které si zaslouží, protože by to zároveň znamenalo vzhledem k poměrům, jaké u nás nyní panují, také nedůstojnou frašku.

Eric Drooker

Luboš Dobrovský (* 1932) patří ke generaci novinářů, do které  patřil třeba také Jiří Dienstbier, disident a pozdější ministr zahraničí za Občanské fórum. V letech 1959–1970 byl členem komunistické strany a rozhlasovým novinářem. V 60. letech psal také do Literárních novin, Reportéra a dalších periodik. Po okupaci Československa v roce 1968 se účastnil podzemního vysílání Československého rozhlasu. V roce 1970 byl vyloučen z KSČ a pracoval za normalizace jako dělník. Psal do samizdatu a neoficiálně vydávaných Lidových novin.V letech 1990 až 1992 byl ministrem obrany, poté vedl hradní kancelář prezidenta Havla a od roku 1996 do 2000 byl velvyslancem v Rusku.

Miloš Zeman (ČTK)

V rozhovoru pro Revue Forum nám loni Luboš Dobrovský řekl: „Poslanec Andrej Babiš agentem státní bezpečnosti byl. Jeho volba a jmenování premiérem uráží všechny oběti komunistické totality. A bylo jich velice mnoho. Babiš jako premiér ohrožuje mravní podstatu české společnosti. Odpovědnost za to ovšem nesou ti, kdo ho zvolili do parlamentu, a jeho spojenec, prezident Zeman.“

Je smutné, že se lidem jako Miloš Zeman a Andrej Babiš podařilo zničit i takové věci, jako je vyznamenání pro lidi, kteří pro tuto zemi něco vykonali. V době, kdy se vyznamenání dávají i různým obskurním figurám, které se nacházejí v přízni momentálního panstva, je čestné odmítnout se na takových rituálech podílet a legitimovat tak jejich nebezpečné a prapodivné počínání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]