Xaver Veselý nečekaně zaútočil na Hanu Lipovskou. Její slova mě uráží, prohlásil

Lubomír Xaver Veselý (Profimedia)

Lubomír Xaver Veselý | FOTO: Profimedia

Luboš Xaver Veselý z vlastního rozhodnutí odešel z Českého rozhlasu, spolupráci ukončil k 31. červenci letošního roku. Podle svých slov se chce věnovat funkci v Radě České televize a svým projektům, vstup do politiky odmítl. Oznámil to ve videu na svém YouTube kanálu, kde zároveň zkritizoval chování Hany Lipovské.

„Veškeré spekulace o tom, že budu kandidovat za nějakou politickou stranu do poslanecké sněmovny nebo že budu kandidovat na generálního ředitele Českého rozhlasu a všechno, co se objevilo ve všech různých médiích a diskuzích, nejsou pravda,“ komentoval svůj konec v Českém rozhlase moderátor a radní České televize Luboš Xaver Veselý.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

O jeho odchodu z rádia veřejné služby informoval v pondělí web Mediář.cz. Tomu to potvrdil sám moderátor i mluvčí rozhlasu. „Český rozhlas ukončil spolupráci s panem Veselým k 31. červenci. Stalo se tak na žádost pana Veselého z jeho osobních důvodů,“ prozradil Jiří Hošna.

„Pořad Xaver a host budeme vysílat do konce srpna z předtočených dílů. Formát pořadu zůstane zachován, protože byl u řady posluchačů populární. Od září budeme pořad reprízovat a zkoušet potenciální nové moderátory,“ dodal mluvčí veřejnoprávního rozhlasu.

I přesto, že mu prý rádio bude brzy chybět, chce se nyní Veselý věnovat internetové televizi XTV a členství v Radě České televize, kde byl zvolen v říjnu loňského roku. Ve videu zároveň prozradil, že dostal nabídku kandidovat v říjnových volbách do poslanecké sněmovny. O jejím přijetí ale prý vůbec nepřemýšlel.

„Pro mě je lidsky nepřijatelný princip zkoušet teď nějakou kandidaturu za jakoukoli politickou stranu nebo hnutí,“ řekl. Podle něj se to neslučuje s funkcí v Radě České televize, kde se diskutuje například o nezávislosti zpravodajství. „Jak bych těm lidem vysvětloval, že ještě včera jsem absolutně kopal za zájmy jedné politické strany, ale dneska už jsem ten, kdo se alespoň snaží všem politickým stranám měřit stejně?“ vysvětlil Veselý.

V kontrolním orgánu veřejnoprávní televize se prý snaží dělat maximum. „Každé slovo je tam tanec mezi vejci. Stačí říct to, co řada z nás řekne na sociálních sítích nebo kdykoli v běžném životě, a už startují letky novinářů a říkají, že jste hulvát,“ postěžoval si.

Eric Drooker

Podle Veselého je však mnohem horší, když si někdo ze své účasti v Radě České televize dělá výkladní skříň. „Já jsem ani na vteřinu nebral své angažmá v Radě České televize jako mezikrok k něčemu. Ani na vteřinu mě nenapadlo, že bych někam kandidoval,“ zopakoval znova.

„Na rozdíl od jedné paní kolegyně, která chodí po médiích a v rámci své předvolební kampaně vykřikuje, že Rada je bezzubá, že má prázdniny nebo je nefunkční,“ prohlásil Veselý. „To není už jen to, že by mě to mrzelo,“ pokračoval.

Narážel tak na slova radní České televize Hany Lipovské: „Do voleb už nebude nic řešit a to je podle mě plýtvání penězi koncesionářů,“ prohlásila například v srpnovém rozhovoru na webu iDnes.cz. s tím, že současná Rada České televize je bezzubá. „Nevím, jak ostatní kolegy z Rady, ale teď už mě to dokonce i uráží,“ reagoval nyní Veselý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články