Lucie Bílá zpívá všem: Jednou s okupanty Krymu, jednou na připomínku okupace 1968

Zpěvačka Lucie Bílá (archiv)

Zpěvačka Lucie Bílá | FOTO: archiv

K letošnímu půlstoletému výročí okupace Československa armádami Varšavské smlouvy v roce 1968 připravil Český rozhlas nejen speciální vysílání, ale i mnoho různých akcí. Jednou z nich bude večer 21. srpna veliký koncert na Václavském náměstí v Praze. Posluchači jsou lákáni na „hity šedesátých let“ a známá jména.

Kromě Marty Kubišové, která na své zásadové postoje v době totality doplatila zákazem zpívat, má ale na tomtéž pódiu vystoupit i Lucie Bílá, která před Listopadem 89 vesele křepčila na normalizační hudební scéně .

Ano, ta Lucie Bílá, která nadšeně pěje s Alexandrovci, armádním propagandistickým hudebním tělesem země, která proti nám vede hybridní válku. Se zářivým úsměvem z celého srdíčka, jak ráda říká, se fotila uprostřed uniformovaných příslušníků ruské armády, kterým se u nás dostalo například přízviska „zpívající okupanti“. 

Nejsou to totiž žádní obyčejní sboristé navlečení do kostýmů v podobě uniforem. Jsou to skuteční vojáci Putinovy armády, která anektovala Krym a dodnes válčí na Ukrajině. Jenom umějí zpívat. Ostatně v jedné své písni nazvané (sic!) „Slušní lidé“ zabrání Krymu výslovně oslavují.

Ta Lucie Bílá, která se rozhořčovala nad pískotem zpěváka Radka „Gipsyho“ Bangy a jeho protestním odchodem ze sálu při vyhlašování Českého slavíka. Vcelku oprávněně se mu nelíbilo ocenění nahnědlé skupiny Ortel a Tomáše Ortela, dříve Hnídka, dříve lídra kapely Conflict 88. Kdo by snad nevěděl, tak 88 podle pořadí v abecedě znamená HH čili Heil Hitler.

O náckovství se prý podle mnohonásobné slavice Bílé má mluvit jen tiše a tam, kde vás nikdo neslyší. 

„Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné,“ sdělila v té době Blesku. „Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí.“

V každém, jak se pak zpěvačka vyjádřila na Twitteru, pak hledá „kousek slušnosti“.

Ta Lucie Bílá, která podporovala Zemana a přijala z jeho rukou státní vyznamenání.

„Měli jsme dva silné politiky, velmi rovnocenné, Havla a Klause, a já myslím, že teď potřebujeme někoho, aby ta tradice pokračovala. A to je pro mě Zeman. Člověk s jasným charakterem, člověk, kterého známe, věříme, že co říká, si i myslí,“ sdělila novinářům iDNES před první přímou volbou prezidenta.

Při druhé volbě se už, poučena vlnou nevole, do přímé podpory žádného kandidáta nepustila. Pokud je pro ni ale Zeman – několikrát soudně usvědčený, výrazně proruský lhář – jasným charakterem, kterému se dá věřit, pak jistě není divu, že sama Bílá nemá problém vystupovat jednou s okupanty a podruhé proti okupantům. 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechme[email protected]