Luděk Nečesaný končí ve funkci ředitele liberecké nemocnice

Eric Drooker

Luděk Nečesaný, obviněný v červnu z korupce, rezignoval na místo generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec. Nechce, aby jeho kauza nemocnici poškozovala. Svou rezignaci oznámil ve čtvrtek představenstvu. V čele nemocnice zůstane Nečesaný do 1. září, kdy by ho měl vystřídat lékařský ředitel Richard Lukáš.
Změnami v představenstvu největší krajské nemocnice se bude ve čtvrtek 23. července zabývat na mimořádném jednání dozorčí rada. ČTK to dnes řekla její předsedkyně, semilská starostka Lena Mlejnková (Starostové pro Liberecký kraj).

Nečesanému hrozí až 12 let
Nečesaného obvinila policie 24. června z přijetí úplatku, hrozí mu pět až 12 let vězení. Spolu s ním obvinili i jeho ženu Šárku, které za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí tři roky až osm let vězení. Obvinění souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun. Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 230 milionů korun se policie zabývá na základě trestního oznámení z roku 2012.

Jde o znemožnění dostat syna z vězení
Nečesaný je přesvědčen o tom, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl odsouzen k 13 letům vězení za vraždu. Právníkům Nečesaného se nedávno podařilo dosáhnout u Nejvyššího soudu zrušení rozsudku a vrácení případu k hradeckému soudu. „Policie mi zabavila 200.000 korun v hotovosti z trezoru, údajně že to má být nějaká záruka za škody, které jsem způsobil. Obstavili mi i účty,“ řekl již dříve ČTK Nečesaný. V boji za syna ho to ale podle něj rozhodně nezastaví.

Rezignace neznamená konec v představenstu
Nečesaný podal proti obvinění stížnost. Navzdory trestnímu stíhání chtěl v čele nemocnice zůstat, postavily se za něj představenstvo i dozorčí rada. Teď ale nechce nemocnici škodit. Podle mluvčí nemocnice Barbory Silné chtěl původně Nečesaný skončit ve funkci s okamžitou platností. „Z organizačních a administrativních důvodů ale skončí až k 1. září,“ řekla ČTK. Rezignace ale podle ní neznamená, že Nečesaný opustí i představenstvo. „Od září by měl být ředitelem pro řízení zdravotní péče a lidských zdrojů,“ dodala mluvčí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]