Ludmila a Vladimir Putinovi: manželství ve stínu KGB

Ludmila a Vladimir za starých zlatých časů (repro: zen.yandex.ru)

Ludmila a Vladimir za starých zlatých časů | FOTO: repro: zen.yandex.ru

Když v roce 1980 začala Ludmila studovat na Leningradské univerzitě filologii a romanistiku, netušila, co ji v tomto městě potká. Seznámila se tu s důstojníkem KGB, svým budoucím manželem a pak i ruským prezidentem.

V roce 1981 se na humoristickém koncertu Arkadije Raikina setkala Ludmila s nevysokým mladým mužem, dvojnásobným leningradským šampionem v bojovém umění sambo, Vladimirem Putinem. Mezi oběma začal romantický vztah. Teprve o šest měsíců později se Ludmila dozvěděla, že její nápadník je důstojníkem KGB.

V knize novináře Olega Blotského Vladimir Putin. Životní příběh“ vzpomínala Ludmila Alexandrovna na to, jak její vztah s Putinem začal. Nebyla to prý láska na první pohled a ani nějaký závratný románek. Vztah se vyvíjel „postupně a systematicky“. Nejprve si na sebe oba zvykli a láska přišla potom.

Žena novináři vyprávěla o tom, že „Voloďa“ na ní od samého začátku testoval svou sílu. Přišel například občas na schůzku pozdě a ona trpělivě čekala jednu a půl až dvě hodiny. Mezitím se stihla zlobit, plakat a nakonec se uklidnit.

Putin ovšem nechal čekat 14 minut anglickou královnu, jihokorejskou prezidentku 30 minut a papeže Františka dokonce 50 minut. Je tedy otázka, s čím to ve skutečnosti souvisí.

Sám Putin je člověk rezervovaný, takže měl s povahou své přítelkyně poněkud problém. Jednou se mu nelíbilo, jak se na nějakém večírku smála, tancovala a mluvila. Přišlo mu  to příliš lehkomyslné a vyhlásil, že už ve vztahu nechce pokračovat. Ludmila se naštvala a odjela do Kaliningradu. Za dva týdny ale našla u dveří vzkaz od Vladimira s telefonním číslem. Přijel totiž do města služebně a chtěl ji vidět. Tak došlo k usmíření.

Než se vzali, trvalo to ještě tři a půl roku. Ludmila sňatek ani nenavrhovala. Musel s tím přijít sám třicetiletý nadporučík KGB. Jí bylo tehdy 25 a byla studentka. Není pochyb o tom, že sňatek příslušníka KGB není jen nějaká obyčejná svatba. Bylo nepochybně třeba snoubenku řádně prověřit.

Nevěsta a ženich prý svatbu platili ze svého a od rodičů si nic nevzali. Slavilo se dva dny. První den s rodinami a přáteli, celkem to bylo asi dvacet lidí. Druhý den se konala oslava s příslušníky KGB v restauraci Moskva. Na tento okruh známých – a v podstatě jen těchto známých – si musela na celé roky zvyknout.

Na líbánky jeli novomanželé autem. Poslední zastávkou jejich cesty byl Kyjev. Tam se hodně procházeli a chodili do divadla. Ludmila měla fotoaparát a snažila se fotografovat, i když si s tím nevěděla moc rady. Po návratu domů se nevyvolaný film někde povaloval a nakonec vyhodil. Proto se z této cesty žádná obrazová dokumentace nezachovala.

Ludmila svého manžela provázela během celé jeho životní dráhy a má s ním dvě dcery. Byli spolu ve východním Německu, kde její manžel pobýval služebně a zabýval se tam verbováním agentů. I tam jejich známí patřili k podobným kruhům jako její manžel. Životní úroveň tam měli ovšem vyšší, než kdyby zůstali v Sovětském svazu. Na Západ se ale nedostali, ačkoliv to byl jistě sen Vladimira Vladimiroviče. Měl zřejmě „kádrový škraloup“, protože kdysi využil svou znalost bojového umění a popral se. Napravit to už nestačil, protože Sovětský svaz ze svých dobytých území vycouval a nakonec se rozpadl. Po návratu  do SSSR žil zřejmě pár v nejistotě, co bude dál, ale nakonec se manžel uchytil v Leningradě-Sankt Petěrburgu v místní politice a stoupal pak stále výš.

Všechno přečkali, ale teď už ovšem výročí svatby s Vladimirem Ludmila slavit nebude, a ani nikdy v budoucnu. V  roce 2013 bylo veřejně oznámeno jejich odloučení a o rok později byl potvrzen jejich rozvod. Na jaře roku 2015 se Ludmila znovu vdala a jejím manželem se stal o dvacet let mladší Artur Očeretnyj, který se pohybuje v kruzích velkých peněz. Rozvod Putinovou popularitou v Rusku nijak neotřásl.

Jak je na tom bývalý manžel a stále ještě prezident s nějakým novým partnerským vztahem, je zřejmě předmětem hlubokého státního tajemství. Spekulovalo se o možném vztahu s olympijskou vítězkou v moderní gymnastice a pak poslankyní za stranu Jednotné Rusko Alinou Kabajevovou, to ovšem Putin kdysi popřel. Ale jak víme, to, že Putin něco popře, nemusí mít žádný vztah k realitě.

(Zdroj: zen.yandex.ru)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]