Lukašenko čelí vzdoru vojenských špiček. Vysocí důstojníci odmítají válčit na Ukrajině

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko (ČTK/AP/Sergei Guneyev)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK/AP/Sergei Guneyev

Běloruský prezident se zřejmě musí připravit na nečekanou situaci. Spojenec Vladimira Putina totiž proti sobě patrně poštval velení speciálních sil. Vojáci odmítají účastnit se války na Ukrajině a Lukašenkovi rázně vzkázali, že Rusko napadlo suverénní stát a účast Běloruska v této válce zemi pouze uškodí.

Důstojníci z brigády speciálních sil se podle magazínu Newsweek obrátili na běloruského prezidenta s varováním. Alexandra Lukašenka v dopise upozornili, že by se vyslání vojáků do bojů na Ukrajině, pokud by ho hlava státu odsouhlasila, mohlo stát „čistou sebevraždou“.

(Týdeník FORUM)

„Vstupem do války proti Ukrajině bude Bělorusko vyloučeno ze společenství civilizovaných států a stane se mezinárodním vyvrhelem na mnoho let dopředu,“ sdělili Lukašenkovi v dopise vysocí důstojníci běloruské armády. 

Zároveň se postavili proti ruské invazi. „Okupaci mezinárodně uznaného území Ukrajiny, která je přítelem našeho státu, Ruskem a jeho pokus zatáhnout Bělorusko do zcela nevyprovokované války proti suverénnímu státu lze považovat pouze za zničení suverenity Běloruska,“ stojí v dokumentu.

„V současné době důstojníci páté brigády speciálních sil zaznamenali nejzávažnější porušení prvního článku běloruské ústavy ze strany nejvyššího politického vedení Ruska,“ varují vojenské špičky. „Podle této klauzule si Běloruská republika zachovává nadřazenost a plnou moc na svém území. Rovněž požívá nezávislosti v oblasti své vnitřní a zahraniční politiky,“ dodávají.

()

Běloruská armáda se od začátku války zatím do konfliktu přímo nezapojila. Prezident a velký podporovatel Vladimira Putina ovšem umožnil ruské armádě, aby v zemi rozmístila své vojáky a bojovou techniku a prováděla zde vojenská cvičení. K těm se Bělorusové později připojili, což ministerstvo obrany vysvětlovalo nutností prověřit bojeschopnost armády.

Běloruská veřejnost se ovšem k účasti v konfliktu staví jasně. Podle průzkumu politického institutu Chatham House podporuje ruskou invazi jen 23 procent obyvatel, zapojení běloruské armády do války pak schvaluje pouze 5 procent dotázaných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články