Lukašenko fabuloval o volbách v USA, prý jde o výsměch demokracii. Mezitím nechal pozatýkat lékaře

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko (24 Канал)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: 24 Канал

Zapšklý samozvanec. I takto nazývají Bělorusové svého vůdce Alexandra Lukašenka, proti němuž už třetí měsíc demonstrují kvůli zfalšovanému vítězství ve volbách. Lukašenko se svých lidí bojí, a proto jakýkoli dialog vytrvale odmítá a místo toho nechává protestující zatýkat. V sobotu se vyjádřil k volbám v USA a jako vždy mu nedělalo problém u toho zaútočit na demokratické postupy. 

V neděli 9. sprna skončily v Bělorusku prezidentské volby, byť tento výraz není pro akci, kterou nechal Alexandr Lukašenko zfalšovat, úplně nejvhodnější. Protože lidé jednoduše vědí, že pro Lukašenka nehlasovali, vyšli do ulic, aby projevili svůj nesouhlas s oficiálním výsledkem. A chodí tam dodnes. V zemi probíhají stávky a demonstrace, Lukašenko se však své funkce vzdát nemíní a kritiky se neštítí nechat mlátit, zatýkat a vyhrožovat jim přísným vězením.

V tomto kontextu tak vlastně ani nepřekvapí jeho pomatené výroky na adresu prezidentských voleb v USA. „Podívejte se, co se děje s těmito volbami. To je ostuda, výsměch této demokracii,“ řekl podle serveru tut.by na sobotní tiskové konferenci po spuštění běloruské jaderné elektrárny.

FORUM 24 (archiv)

„Příští týden uvidíme tuto komedii ve finále. Je to ostuda celé demokracie a je dobře, že se to stalo, že jsme viděli podstatu této demokracie. Ve světě jsou respektováni pouze silní a ti, kteří dokážou stát pevně. Budeme stát,“ oznámil Lukašenko.

Bělorusko-americké vztahy se podle něj nezmění s tím či oním výsledkem voleb. Lukašenko se prý ale chystá zjistit, zda budou západní země požadovat od USA uspořádání nových voleb, jako tomu bylo v případě Běloruska. „Mohu teď říci: v žádném případě, budou se bát,“ fabuloval diktátor a narážel tak na snahy Donalda Trumpa zpochybnit legitimitu volebního hlasování.

Jde samozřejmě o bezobsažné plácání, které má akorát zastřít fakt, že Brusel uvalil na Lukašenka sankce v podobě zákazu vstupu na území Evropské unie a zmrazení majetku. Spolu s ním se na sankční seznam dostalo čtrnáct běloruských činitelů, kteří se podíleli na zastrašování oponentů režimu a svobodných novinářů.

A protože už Lukašenka neberou vážně vůbec nikde, snaží se před hrstkou svých přívrženců zaujmout alespoň velkohubými výroky. Ve skutečnosti se ale bojí i ve své vlastní zemi, která už ovšem fakticky dávno jeho není.

Protesty naštvaných Bělorusů toužících po svobodných volbách totiž neztrácejí energii. Elán však mají bohužel i jednotky OMON, které tvrdě zasahují proti demonstrantům: bijí je, zatýkají, vězní, ponižují. Stačí se zamotat do skupinky lidí, která se bezpečnostním složkám znelíbí. Mnoho demonstrantů čekají tvrdé tresty – a to všechno pouze kvůli projevení svého názoru.

V sobotu běloruská policie zatýkala lékaře, kteří se spolu se svými kolegy zúčastnili solidárního shromáždění. Podle běloruského nezávislého serveru tut.by bylo zadrženo 57 zdravotnických pracovníků, včetně zaměstnanců pohotovostní nemocnice, praktického centra pro dětskou onkologii nebo lékařů z radiologického oddělení minské nemocnice. Požadovali okamžité propuštění svých kolegů a ukončení tlaku a represí za vyjádření občanského postoje.

Kromě lékařů zatýkala Lukašenkova policie také ženy s květinami, které kráčely minskou třídou Nezávislosti. I tohle tamnímu režimu vadí. Slabý prezident jakoukoli kritiku ignoruje a i nadále se vysmívá demokracii, čímž ale svou slabost jen potvrzuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]