Lukašenko chce tradiční hodnoty hájit po boku Maďarska

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko  (ČTK)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK

Pokud jde o tradiční hodnoty, nabídka od různých politických vůdců přímo kvete. Většinou ty „tradiční hodnoty“ spočívají v tom, komu co zatrhnout, a už máme obchodníků s hodnotami skoro jednu novou internacionálu.

Teď přišla zpráva, která jistě nepotěší konzervativní síly, jež se pokoušejí působit z posledních sil nějak noblesně. Do boje za hodnoty se hodlá zapojit běloruský diktátor Alexandr Lukašenko.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se totiž domnívá, že je třeba rozvíjet a posilovat spolupráci s Maďarskem, a to i v oblasti ochrany rodinných hodnot. V pátek o tom informovala tisková služba běloruského vůdce, kterou cituje agentura TASS.

Dočteme se tam:

„Ochrana tradičních rodinných hodnot se může stát jednou z perspektivních oblastí spolupráce. S ohledem na významné zkušenosti Běloruska vyjadřuji připravenost rozšířit dialog v této oblasti, a to i v rámci mezinárodních organizací,“ zdůraznil prezident ve svém blahopřání maďarskému prezidentovi Janosi Aderovi k svátku – Dni svatého Ištvána.

Lukašenko rovněž zaslal blahopřání maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, v němž uvedl, že Bělorusko a Maďarsko musely v nedávné době projít těžkými zkouškami. „Jsem však přesvědčen, že máme dostatek síly, moudrosti a cílevědomosti, abychom tyto obtíže ustáli a překonali,“ řekl prezident.

Hlava státu poděkovala Maďarsku za jeho dlouholetou podporu, která je v těchto těžkých časech obzvláště důležitá. „Doufám, že přátelské vztahy, které byly navázány mezi lidmi, a konstruktivní dialog vedený mezi Minskem a Budapeští přispějí k rozvoji oboustranně výhodné spolupráce v různých oblastech,“ řekl Lukašenko.

Rabín Lionel Blue (F24)

Předseda Ústavní komise a předseda Ústavního soudu Piotr Miklasiewicz již dříve uvedl, že v návrhu nové běloruské ústavy, na kterém se v současné době pracuje, bylo navrženo zakotvit, že manželství je svazkem ženy a muže, „aby byly zachovány tradiční hodnoty rodiny a manželství“.

Konec citátu.

Ta korelace mezi autoritářstvím a „tradičními hodnotami“ a obdivným pohledem na Rusko je zajímavá. Lukašenko je úplný vazal Vladimira Putina. Putin je – jako správný důstojník KGB v nových časech – taky samá tradice. Vymetá kostely se svíčkou v ruce, líbá ikony, zdůrazňuje všelijaké kořeny. Viktor Orbán si od Ruska nechává stavět jadernou elektrárnu, na kterou si půjčil od Rusů.

Čeští konzervativní obdivovatelé Viktora Orbána se budou jistě nepokojně vrtět a vykládat, že Orbán nemůže za to, co vykládá Lukašenko. No ale do jisté míry může, když se mu tak líbí „neliberální demokracie“, což demokracie není, nebo se obdivuje, jak jsou autoritářské systémy výkonné. A ohledně „ochrany“ rodiny se nějaké ty styčné body najdou.

„Pohlížet na role žen a mužů ze společenské perspektivy údajně není věda, nýbrž ideologie. Předseda maďarského parlamentu László Kövér prohlásil, že gender studies jsou stejně špatné jako eugenika v nacistickém Německu. Vůbec prý si přeje, ‚aby naše dcery vnímaly jako největší příležitost k seberozvoji možnost obšťastnit nás vnoučaty‘,“ píše maďarský novinář Márton Gergely.

Přes všechny rozdíly je u tohoto typu vůdců jedna věc společná. Vyžívají se v líčení hrůz dekadentního Západu a prorokují jeho zánik. Aby svět zachránili, k čemuž jsou zřejmě vyvolení, posílí svou moc, odstraní soupeře deformací volebního systému, přiškrtí jim nenakloněná média, rozdají si mezi sebou korýtka a celý ten korupční tanec zahalí mlhou řečí o tradici, rodině, vlasti a kořenech. Lukašenko a spol. jsou o krok dál, po vzoru Ruska. Tradiční rodina se posiluje tak, že občas nějaké členy různých rodin zavřou, připraví o práci nebo donutí odejít ze země.

Uvidíme, jestli „významné zkušenosti Běloruska“ Orbána nějak osloví, nebo se do tak trapného „dialogu“ radši nenamočí. Tohle už je přece jenom silné kafe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]