Lukašenko navštívil stávkující dělníky v továrně, ale nepochodil

Twitter

Lukašenko hovořil ke stávkujícím, od kterých ho dělila bezpečná vzdálenost. | FOTO: Twitter

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se při návštěvě továrny, kde vystoupil před stávkujícími dělníky, setkal s hlasitými projevy nevole.

Dělníci skandovali „odejdi, fuj, máme dost lhaní“ a dávali najevo jasný nesouhlas, když Lukašenko trval na tom, že ani po obvinění z podvodu při volbách nedovolí nové hlasování.

Stávky nyní zasáhly i státní televizi. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská navrhla, že by mohla působit jako prozatímní vůdce. Policejní násilí vůči příznivcům opozice protestujícím proti zfalšování voleb z 9. srpna vyvolalo v neděli hlavní protestní shromáždění v hlavním městě Minsku.

Lukašenko vede Bělorusko od roku 1994 a udržuje úzké vztahy se sousedním Ruskem, na které se Bělorusko silně spoléhá ohledně dodávek energie.

Podle místního nezávislého zpravodajského serveru Tut.by bylo nedělní opoziční shromáždění v Minsku „největší v historii nezávislého Běloruska“.

Vlna hněvu stoupá, protože ústřední volební komise uvedla, že Lukašenko získal 80,1 procenta hlasů a Cichanouská 10,12 procenta. Okolnosti při volbách ale zjevně ukazovaly, že došlo k velkým manipulacím. Při následných protestech byly zraněny stovky lidí a dva při střetech s policií zahynuli. Bylo zatčeno asi 6 700 osob a mnoho z nich pak mluvilo o tom, že byli příslušníky bezpečnostních sil mučeni. Někteří lidé jsou stále nezvěstní a ani jejich rodiny nevědí, kde se nacházejí.

Při pondělní návštěvě traktorového závodu v Minsku se Lukašenko pokusil své údajné vítězství bránit a dělníkům sdělil: „Vyhráli jsme volby. Dokud mě nezabijete, žádné další volby nebudou.“

(BBC.com)

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner