Lukašenko popřál Ukrajině ke Dni nezávislosti, ve válce přitom pomáhá Putinovi

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | FOTO: Kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0

Samozvaný prezident Běloruska Alexandr Lukašenko blahopřál lidu Ukrajiny ke Dni nezávislosti. A to i přesto, že poskytl území své země Rusům k útoku na Ukrajinu a patří k blízkým spolupracovníkům a podporovatelům ruského prezidenta Vladimira Putina ve válce.

„Jsem přesvědčen, že dnešní rozpory nedokážou zničit staletý základ upřímných dobrých sousedských vztahů mezi národy obou zemí. Bělorusko bude i nadále stát o zachování harmonie, rozvoj přátelské spolupráce a vzájemně respektující kontakty na všech úrovních,“ popřál Lukašenko Ukrajině na svých oficiálních webových stránkách.

(Týdeník FORUM)

Kromě toho také uvedl, že Ukrajincům přeje „pokojné nebe, toleranci, odvahu, sílu a úspěch při obnově slušného života“.

Podle ukrajinské rozvědky i jejích západních protějšků mohou z Běloruska na území Ukrajiny pronikat sabotážní a průzkumné skupiny s nejrůznějšími úkoly. Od analýzy dopravních tras a modelování možných směrů pohybu těžké techniky přes studium úrovně vybavení ukrajinských ženijních zařízení, přípravu sabotáží, vyhledávání ochotných kolaborantů mezi místním obyvatelstvem až po přípravu teroristických útoků na vojenskou, ale i civilní infrastrukturu.

Lukašenko navíc počátkem července obvinil Ukrajinu z útoku na Bělorusko. „Provokují nás. Musím vám oznámit, že před zhruba třemi dny, možná o něco více, byl z území Ukrajiny proveden pokus o útok na vojenská zařízení na území Běloruska,“ prohlásil pro státní agenturu BelTA.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články