Lukašenko fabuloval v novém rozhovoru: Neodstoupím. Za protesty stojí mladí měšťané, kteří chtějí moc

YouTube/24 Канал

Alexandr Lukašenko | FOTO: YouTube/24 Канал

„Pokud bych rezignoval, opozice by zničila Bělorusko.“ Samozvaný běloruský prezident Alexandr Lukašenko poskytl v úterý první rozhovor od doby, co v zemi čelí tlaku demonstrantů, kteří požadují svobodné volby. Pozval si samozřejmě jen skupinu prokremelských pomocníků, kteří mu šli otázkami na ruku; i přesto tento propagandistický materiál poskytuje další dílek do mozaiky sestavující pohled do hlavy tohoto evropského diktátora.

Prezident Lukašenko ztratil legitimitu u většiny Bělorusů. Jak uvádí britský deník The Guardian, v úterním rozhovoru se skupinou pečlivě vybraných zaměstnanců Putinovy manipulativní a dezinformační televizní sítě RT, ještě před chystanou návštěvou Moskvy, však chtěl vydat jednoznačné stanovisko o svém postoji k aktuální situaci.

Alexej Navalnyj/Instagram

„Nedovolím, aby zničili všechno, co jsme vytvořili s těmi generacemi lidí,“ sdělil. Uznal, že 26 let v čele státu je zřejmě dost, zároveň však nechce podléhat požadavkům lidí z ulice, a tedy neodstoupí.

Musí prý chránit údajnou „většinu“ (oficiální výsledek voleb, který však Bělorusové popírají, je 80,1 procenta hlasů), která pro něj hlasovala. „Pokud padnu, ti, kdo se mnou stojí, budou poraženi,“ říkal.

Opět připomněl svou mnohokrát opakovanou tezi, že demonstrace proti němu řídí západní země. „Demonstranti jsou podporováni zahraničními silami. Pokud bych rezignoval, opozice by zničila Bělorusko,“ nechal se slyšet. Útoky pak podle něj mají za cíl hlavně destabilizovat Rusko.

„Zeptali jsme se (Lukašenka), kdo má o podporu protestního hnutí v Bělorusku zájem,“ prohlásil podle ruským státem kontrolované televize RT jeden ze strůjců předmětného pseudorozhovoru. „Domnívá se, že za nimi stojí v první řadě Američané, kteří pracují prostřednictvím center v Polsku a v České republice.“

Kromě toho však podle Lukašenka existují i jisté vnitrostátní důvody. V Bělorusku prý vyrostly dvě nové generace a vytvořily malou třídu „mladých měšťanů“, kteří „chtějí moc“.

Demonstranti organizují protesty a rozesílají svobodně informace prostřednictvím ruské aplikace pro zasílání šifrovaných zpráv Telegram. I na tu Lukašenko upozornil. „Víme, kdo stojí za všemi těmi telegramovými kanály: jsou to Američané.“ Běloruská vláda podle něj nemůže s těmito kanály nic dělat, „dokonce ani ti, kdo vynalezli celý tento internet,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner