Lukašenkův režim poslal do Eurovize zhudebněnou pohrůžku demonstrantům. Diktátor se diví, že Bělorusko vypadlo

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko  (ČTK)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK

Režim běloruského diktátora Alexandra Lukašenka poslal do mezinárodní hudební soutěže Eurovize píseň, jejíž autoři hrozí protirežimním demonstrantům, že je naučí poslušnosti. A diví se, že pořadatelé Bělorusko ze soutěže diskvalifikovali.

Bělorusko je vyloučené z květnové populární hudební soutěže Eurovize. Píseň „Já tě naučím“ formace Galasy ZMesta podle námitky pořadatelů zpochybňuje nepolitickou povahu předmětné soutěže.

Marija Aljochinová (ČTK)

Potíž je konkrétně ve větě obsažené v textu, kterou lze přeložit jako „Naučím tě nevybočovat“. O vyloučení Běloruska ze soutěže rozhodla Evropská vysílací unie (EBU) s tím, že Běloruská státní rozhlasová společnost promarnila možnost dodat v prodloužené lhůtě píseň splňující podmínky soutěže.

Galasy ZMesta jsou známé svým sklonem posmívat se protirežimním protestům. Diktátor Lukašenko přijal tento jejich neúspěch s hořkostí. „Tlačí na nás dokonce i na Eurovizi,“ postěžoval si, v čemž jej obratem podpořil i ředitel státní rozhlasové společnosti Ivan Ejsmont. „Rozhodnutí o našem vyřazení je politicky motivované,“ prohlásil v rozhovoru pro státní agenturu Belta a fabuloval, že pořadatelé Eurovize „jsou pod tlakem politiků a šiřitelů nenávisti ze sociálních sítí“.

Pořadatele na pokus ke zneužití soutěže k účelům propagandy upozornily četné stížnosti členů běloruské občanské společnosti, kteří považovali pasáže typu „naučím tě tancovat podle naší písničky“ za formu výsměchu. Bělorusko tak dostalo příležitost k nápravě, ani napodruhé ale zaslaný příspěvek do soutěže neprošel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]