Lumír Kantor po 12 hodinách očkování: Vybírat nedáváme, vakcínu AstraZeneca brali všichni

Senátor a lékař Lumír Kantor (nestraník za KDU-ČSL) (Lumír Kantor, KDU-ČSL)

Senátor a lékař Lumír Kantor (nestraník za KDU-ČSL) | FOTO: Lumír Kantor, KDU-ČSL

Stále není snadné zjistit, kolik vakcín AstraZeneca zůstává v Česku nevyužito ve skladech. Nepodařilo se to zjistit ani senátorovi Lumíru Kantorovi z výboru pro zdravotnictví. Jeho osobní zkušenost z 12hodinového očkování ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde jako lékař jednou týdně pomáhá, ale o žádném nezájmu o zmíněnou očkovací látku nevypovídá. Jak popsal v rozhovoru pro deník FORUM 24, kdokoli u něj měl v daný den termín očkování, nechal si aplikovat určenou vakcínu.

V pátek jste se poprvé podílel na očkování, kolik lidí jste během 12hodinové služby zvládli?

Pro jednoho člověka je únosné naočkovat za den 120 až 140 lidí. Úloha lékaře spočívá v tom, že zkontroluje v dokumentaci, na který typ vakcíny a kolikátou dávku daný člověk přichází, odebere anamnézu – u druhé dávky už jen stručně – a následně sestra aplikuje vakcínu.

V tentýž den jste očkovali dvěma typy vakcín. Kolik bylo kterých a bránili se lidé vakcíně AstraZeneca?

Této vakcíny jsme aplikovali kolem 50 dávek, zbytek byl od Pfizeru. Občas se někdo zeptal, co dostane a kdo to vůbec určuje. Odpovídal jsem, že jde o rozhodnutí příslušné komise. K vakcíně AstraZeneca jsem zaznamenal určitou nedůvěru, ale nestalo se, že by kdokoli odmítl. Tři až pět lidí se zeptalo, jestli je to bezpečné. Ti, kteří přijdou, jsou už ale zjevně rozhodnuti.

Takže přestože jste očkovali dvěma typy vakcín, zájemci si nemohli říct: „Pane doktore, já bych radši Pfizer…“

Nemohli, způsobilo by to velký zmatek. Při tom množství lidí, kteří se tam střídají, ještě dávat vybrat, to by bylo už těžko únosné a nedalo by se to ukočírovat.

FORUM 24 (archiv)

Části lidí jste v pátek aplikovali druhou dávku. Jak se cítili po té první a byli mezi nimi i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca?

Na druhou dávku v ten den ke mně přicházeli jen lidé očkovaní vakcínou Pfizer. Většina jich popsala, že je po minulé aplikaci pobolívala paže v místě vpichu na dotek – to jsem měl koneckonců i já. Očkovaný si nicméně může vybrat rameno, u praváků doporučujeme levé a naopak.  Jinak malá část očkovaných zmínila, že měla zvýšenou teplotu. Alergickou reakci jsme nezaznamenali žádnou, někteří alergici si ráno předtím na doporučení doktora vzali antihistaminikum. Nenastaly ani žádné jiné komplikace, že by někdo jakkoli vážněji onemocněl, nic takového.

Druhou dávku vakcíny AstraZeneca jsem neočkoval, u ní dáváme interval 12 týdnů, takže jsme objednávali na květen.

A šlo vše hladce i po organizační stránce? Nenahromadili se lidé v čekárně?

Ne. V jednom okamžiku to bylo zhruba na hodinu trošku komplikované, to když se potkalo očkování seniorů s očkováním zdravotníků, prostor ale byl dostatečně velký na to, aby se podařilo dodržovat bezpečné vzdálenosti.

Kolik vakcín AstraZeneca je nyní na skladě?

To nevím, doptával jsem se na to minulý týden a dostával jsem jen rozporuplné informace. Momentálně nemám šanci to zjistit.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]