Luzar by o komunistické minulosti už mlčel. Jsou prý důležitější věci

Poslanec Leo Luzar (KSČM) (ČTK)

Poslanec Leo Luzar (KSČM) | FOTO: ČTK

Drzost členů KSČM nezná mezí. Díky prezidentovi a premiérovi se po třiceti letech opět de facto dostali k vládnutí a přímý podíl na moci jim velmi zachutnal. Dokazuje to i poslanec Leo Luzar, jeden z nejvýraznějších komunistů a zároveň jeden z těch, kteří by se za své výroky měli stydět. Naposled se totiž rozhovořil o dobách minulých, které si však pamatuje velmi zkresleně. 

Komunisté se chystají na dubnovou volbu nového vedení, takže zřejmě přichází i doba, kdy budou jednotliví kandidáti na šéfa strany exhibovat v médiích. Leo Luzar začal skutečně velmi výrazně. V rozhovoru pro server iDnes.cz se pustil do účtování s minulostí. Stejně jako jeho straničtí kolegové se však nedokázal vyhnout zavádějícím „faktům“ a zlehčování zločinů komunismu.

()

Luzar sice připustil, že za totalitního režimu vše nebylo úplně v pořádku, ale jeho slova působí spíše jako výsměch. „V naší minulosti se stala řada příkoří. Došlo k věcem, na které nemůžeme být pyšní. Během minulého režimu proto KSČ ztratila důvěru občanů. Dnes jsme novou stranou, která usiluje o novou důvěru s novým programem,“ řekl poslanec KSČM v pořadu Rozstřel. „Po třiceti letech, řekněme si, má cenu toto téma neustále vytahovat? Jsou důležitější věci na řešení,“ myslí si s odkazem na připomínání zločinů komunistů.

Luzar tedy například popravu Milady Horákové, nebo dalších, či pronásledování a šikanování lidí vnímá jako něco, na co nemohou být komunisté pyšní. „Ale byla taková doba,“ nepřijatelně vysvětluje, že to jinak nešlo. K těmto zvráceným myšlenkám přidal i jednu podivnou výzvu. „Očekávám i omluvu od ODS za devadesátá léta, za zničení českého průmyslu a divokou privatizaci. Stejně i od ČSSD za kroky, které prováděla, když vládla,“ prohlásil Luzar.

Na to ovšem velmi razantně zareagoval předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. „KSČM si může být jistá, že ODS se za devadesátá léta omlouvat nebude. Nebudeme se omlouvat za přechod k demokracii, nasměrování ČR na západ, zavedení tržního hospodářství, či za nápravu křivd způsobených komunistickým režimem,“ napsal Fiala na Twitter. Zároveň připomněl, že se současní komunisté v ničem neliší od těch předrevolučních a je ostudné, že se podílejí na vládě.

Právě výroky některých zástupců komunistické strany potvrzují Fialova slova a dokazují, že rozdíl mezi KSČ a KSČM je skutečně pouze v jednom písmenu ve zkratce partaje. Vojtěch Filip, Zdeněk Ondráček, Stanislav Grospič, Marta Semelová nebo právě Leo Luzar jsou typickými příklady, proč je nutné komunisty vnímat s opovržením. Tito zástupci KSČM totiž berou zločiny, které páchali jejich soudruzi, jako nutné zlo, které bylo třeba akceptovat.

Je jasně vidět, že první věc, která měla po Listopadu ´89 přijít, bylo postavení komunistů mimo zákon. Kvůli tehdejší nečinnosti politiků dnes mohou lidé přehlížející zabíjení nevinných sedět v Poslanecké sněmovně a beztrestně šířit dezinformace a lži.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]