Lže Arenberger, nebo Zeman? O Sputniku spolu jednali, nebo nejednali?

Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví. (Twitter/Jiří Ovčáček)

Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví. | FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

Petr Arenberger (za ANO), který na postu ministra zdravotnictví bleskurychle vystřídal sesazeného Jana Blatného, byl v pořadu Interview v České televizi tázán, zda s prezidentem Zemanem hovořil také o možném nákupu neschválené ruské vakcíny Sputnik V. Nekompromisně odpověděl, že nikoli: „Naprosto ne!“ O tři dny později ovšem vykládal Miloš Zeman do TV Blesk, že o Sputniku spolu samozřejmě jednali. Obojí současně – logicky – platit nemůže. Teď jde jen o to, jestli nám do očí lže nový ministr, nebo hlava státu.

Ministr zdravotnictví je tak nový a veřejnosti zatím tak málo známý, že zřejmě nikdo nemůže tvrdit – a také doložit –, že ho slyšel nahlas pronášet nějaké prokazatelné nepravdy. Zato Miloš Zeman už byl ze lží usvědčený mnohokrát, z toho několikrát v přímém přenosu a několikrát i soudně a z toho několikrát i pravomocně, takže se z rozhodnutí soudu musel omluvit. Proto by se na první dojem mohlo zdát, že i tentokrát je to on, kdo vypouští do prostoru lež. Neukvapujme se ale a nejdříve si zrekapitulujme, co kdo z nich vlastně tvrdí.

Psal se pátek 9. dubna a moderátorka Světlana Witowská se v rozhovoru s novým ministrem Arenbergerem, v pořadu Interview na ČT 24, zajímala o jeho údajné jednání s prezidentem Zemanem o nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Dotaz položila na základě článku z Deníku N, kde se uvádělo, že podle zjištění redakce právě takové jednání s prezidentem proběhlo. Chtěla se tedy dozvědět, co je na tom pravdy, pokud vůbec něco.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Já myslím, že všichni to slyšeli, tak jak jsem přebíral to jmenování, tak to je všecko, jak jsme spolu jednali,“ odpověděl jí Arenberger. Witowská se ještě chtěla ujistit – a tím samozřejmě i všechny diváky – zda kromě setkání u příležitosti jmenování neproběhla třeba jiná schůzka, například s lidmi z prezidentovy blízkosti, kde by se mluvilo o tom, jakým způsobem dostat Sputnik do České republiky. Ministrova odpověď zněla, že žádnou metodiku k tomu nedostal.

Na opakovaný, jasný a konkrétní dotaz moderátorky „A mluvil jste (o tom) s někým?“ přišlo však stejně jasné prohlášení: „Naprosto ne, to prostě ne.“ K čemuž ministr ještě dodal, že jediný, s kým o tématu hovořil, byla šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ivana Storová, když ji žádal o příslušné podklady k věci. K tomu ale otázka ani nemířila – týkala se pouze případného jednání s prezidentem nebo s lidmi z jeho okolí. Shrnuto a podtrženo: Arenberger prohlašuje, že o Sputniku se Zemanem nemluvil.

Od té doby uplynuly pouhé tři dny, přišla neděle 11. dubna, a prezident Zeman se ve svém rozhovoru pro TV Blesk rozpovídal na zcela jinou notu. Národu sdělil, že s Petrem Arenbergerem jednal a tato schůzka na toto téma – která podle nynějšího ministra vůbec a „naprosto“ neproběhla – se podle Zemanových slov konala dokonce den před jeho jmenováním, tedy v úterý 6. dubna. Hodinu a půl spolu prý rokovali nejen o samotném očkování Sputnikem V, ale i o tom, jak do České republiky dostat co nejvíc dávek této vakcíny. Shrnuto a podtrženo: Zeman prohlašuje, že o Sputniku s Arenbergerem mluvil.

Smutné, že když k veřejnosti promluví prezident republiky i nově jmenovaný ministr, tak si jejich slova navzájem zcela odporují. Jeden tvrdí pravý opak toho, co druhý. Z čehož plyne jen jediný možný a ne příliš potěšující závěr: jeden z nich nám bezostyšně lže. A ještě smutnější je, že vůbec nelze s jistotou určit, ba ani odhadnout, který z nich to je. Kdybychom pro to těžké dilema chtěli užít ministrova slova, museli bychom  bohužel konstatovat: „Ne, naprosto ne.“ A takhle my si tu – v době pandemie – žijem.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]