Lže o Pirátech více Andrej Babiš, nebo Tomio Okamura?

Předseda SPD Tomio Okamura a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Předseda SPD Tomio Okamura a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Během čtvrtečního jednání se Andrej Babiš projevil jako ukázkový demagog, jakým již delší dobu je i Tomio Okamura. Babiš v projevu plném manipulací útočil na koalici Pirátů a Starostů, která je v čele volebních průzkumů a může Andreje Babiše porazit. Babiš uvedl: Nechceme sdílet naše auta, naše byty, naši zemi. Přitom v jeho předvolební knize O čem sním, když náhodou spím měl kapitolu nazvanou Budeme mít legální sdílenou ekonomiku, kde píše o sdílení jako bezvadné věci. Uvádí, že lidé budou brzy sdílet automobily a jiné.

Naprostou lží byla poté jeho reakce na sociálních sítích, kdy uvedl, že údajně mají Piráti v plánu povinné sdílení aut či bytů, což je samozřejmě vyvrácená lež živená SPD a dalšími dezinformátory již několik let. Dodal hned další lež o nastěhovávání migrantů do bytů. I když se Babiš bojí, že bude poražen slušnou politikou a kvalitním programem koalice Pirátů a Starostů, nemůže takto lhát a strašit lidi. I proto Piráti podali předžalobní výzvu k omluvě, i lhaní má své hranice. K Andreji Babišovi se přidává v manipulacích i ministryně za hnutí ANO Alena Schillerová, která lživě tvrdí, že samotný vstup do ERM II by nepomohl snížit náklady státu na obsluhu dluhu.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Údajný bojovník za svobodu slova Tomio Okamura, který rozdává bany všem, kdo projeví jen náznak nesouhlasu, je v pomlouvačné kampani přeborník, od nějž se pravděpodobně začalo učit i PR oddělení Andreje Babiše. V aktuálně distribuovaných novinách SPD Na vlastní oči opět věnuje celou stranu pomlouvání Pirátů, kdy zneužívá logo Pirátské strany a straší lidi zvýšením daní šířením hoaxu o dani z nemovitostí.

Piráti naopak chtějí takový daňový mix, aby daňová zátěž nebyla především na nízko- a středněpříjmových občanech jako dnes, ale naopak se podílely adekvátně i nadnárodní korporace. V programu Piráti a Starostové zvažují pouze možnost navýšení daně u komerčních nemovitostí, jako jsou obří haly na zelené louce, které odvádějí zhruba desetkrát méně než i v sousedním Polsku. Okamura tak navazuje na šíření lží v předchozím vydání jeho agitačních novin. Piráti nejčastější lži uvádějí na pravou míru na webu pirati.cz/hoax.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Podle statistik serveru Demagog patří Piráti a Starostové na špici v počtu pravdivých výroků. Zatímco Andrej Babiš se s pouhými 48 % pravdivých výroků blíží spíše Tomio Okamurovi, který má pouze 43 % pravdivých výroků. Naopak Ivan Bartoš má přes 75 % pravdivých výroků. Pokud hnutí ANO chce volební kampaň vést obdobně jako SPD pomocí lží, šíření strachu a nenávisti, tak to bohužel bude pravděpodobně účinné na část populace, která může podlehnout negativní emoci utvořené na základě nepravdivé pomluvy. Na druhou stranu věřím, že je zde mnoho rozumných lidí, kteří si informace ověřují i na seriózních zdrojích a nepodlehnou špinavým kampaním ANO či SPD.

Piráti a Starostové připravili nejobsáhlejší volební program v historii země, který má přes 400 stran, a chtějí vést férovou a transparentní kampaň. Slušná kampaň Pirátů a Starostů to bude mít bez lhaní a manipulací samozřejmě těžší než ANO či SPD, ale věřím, že voliči pravdu ocení a podaří se vrátit zemi budoucnost.

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]