Lže Tomio Okamura, protože se bojí Pirátů?

Předseda SPD Tomio Okamura  (ČTK)

Předseda SPD Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Tomio Okamura se využít lži ve svůj prospěch neštítí. V době, kdy koalici Pirátů a Starostů renomované agentury Kantar a Median řadí na první místo volebních preferencí, začínají konkurenční politické strany rozjíždět pomlouvačné kampaně, které jsou často velmi vzdálené od pravdy. Přeborníkem v manipulacích a šíření nenávisti je dlouhodobě Tomio Okamura, od kterého by se mohli učit lživé propagandě i nacisté.

V současné době distribuuje SPD další vydání svých údajně “nezávislých” novin Na vlastní oči, kde věnuje Okamura pomlouvání Pirátů celou stránku. Většinou se jedná o již dávno vyvrácené manipulace dezinformátorů cílící na seniory, které doplňuje novými pomluvami. Jako správný nacionalista nevynechává Okamura ani strašení migranty, kde přitom Piráti mají obsáhlé stanovisko k řešení uprchlické krize.

Eric Drooker

Jedinou uvedenou relevantní informací v daných novinách je snaha v budoucnu přijmout euro. V příštím volebním období je cílem stabilizovat korunu vstupem do ERM II. Česko mělo v březnu 2021 3. nejvyšší výnosnost na státních dluhopisech pro věřitele (1,92 procenta) v EU po Rumunsku (3,23 procenta) a Maďarsku (2,77 procenta), což bude České republice výrazně prodražovat obsluhu státního dluhu. Výnosová křivka je pro věřitele na nule nebo dokonce pod ní ve většině zemí eurozóny. Například Slovensko mělo -0,09 procenta, nejvyšší výnosnost v eurozóně měly řecké dluhopisy s 0,9 procenta. Výnosy věřitelů jsou nízké i v zemích, které teprve loni vstoupily do ERM II – Bulharsko (0,22 procenta) a silně zadlužené Chorvatsko (0,74 procenta). V České republice spolu s Maďarskem vzrostly věřitelské výnosy z dluhopisů za posledních 12 měsíců nejvíce z celé EU. V případě rychle rostoucího zadlužování Česka nastoleného vládou hnutí ANO se vstup do ERM II jeví jako jedno z málo logických řešení pro zvýšení důvěry investorů, kteří poté mohou kupovat státní dluhopisy i s nižším úrokem. Navázání kurzu koruny ve fluktuačním pásmu na euro tak ušetří desítky miliard korun na obsluze státního dluhu a nákladech spojených s pohybem kurzu. 

V novinách pak narazíte na úsměvné nesmyslné fráze typu “genderová fašistka” a podobné. Bizarní je také použití fotky farmáře z kanadské fotobanky u obhajoby návrhu SPD, který měl zakázat prodej části zahraničních potravin, a tím diktovat českým občanům, co mají kupovat.

Eric Drooker

V článku se už nedočtete, že snížení konkurence by logicky vedlo ke zvýšení cen a pravděpodobně i zhoršení kvality. Naopak manipulativně článek tvrdí, že by se údajně měla snížit cena a zlepšit kvalita. Česká republika je exportně orientovaná ekonomika, která do zemí EU více vyváží, než z nich dováží. Pokud by se takový protekcionismus navzdory zásadě volného pohybu zboží v EU začal rozšiřovat i v rámci protiopatření, nejhůře by na to doplatily exportní ekonomiky, mezi které patří právě Česká republika. Většina návrhů SPD zní líbivě, když si ovšem člověk dokáže představit reálné dopady, jsou tyto často legislativně špatně zpracované návrhy proti zájmům českých občanů. 

Vždy je vhodné zjišťovat informace z více zdrojů, aby člověk nenaletěl záměrné lži, která v něm má vzbudit negativní emoci vůči někomu. Ověřit důvěryhodnost webu může pomoci bezplatné rozšíření prohlížeče, která navíc chrání i před podvodnými stránkami dle České obchodní inspekce. Většina nejčastěji šířených dezinformací proti Pirátům je uváděna na pravou míru na webu pirati.cz/hoax.

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články