Lžeme ráno, v poledne i večer a vy něčemu z toho nakonec uvěříte. Kreml v akci

Rudé náměstí v Moskvě  (Pixabay/Vladvictorie)

Rudé náměstí v Moskvě | FOTO: Pixabay/Vladvictorie

Prokremelská média tráví většinu času odhalováním západních „provokací“ ještě před jejich uskutečněním. Jak vám však prozradí databáze webu EUvsDisinfo, žádná z nich se nakonec nikdy nestane. Jenže to strůjcům vůbec nevadí.

„Rozpor mezi proroctvími a realitou neznamená, že by kremelské špičky byly výjimečně špatné v interpretaci vlastních zpravodajských informací. Spíše to svědčí o dlouhodobě používané kremelské taktice vymýšlet mystifikace – nebo manipulovat s fakty týkajícími se skutečné události – s cílem buď zdiskreditovat, ztrapnit, přesměrovat vinu, nebo omezit následky zpackané operace,“ uvádí EUvsDisinfo.

Co znamená slovo provokace

Ruský výraz provokacia – doslova „provokace“ – má v kremelské propagandě zvláštní význam. Pochází z příručky Ochrany, nechvalně proslulé tajné policie pozdně carského Ruska. V moderní době se označení něčeho jako „provokace“ používá k tomu, aby se ruské úřady vyhnuly odpovědnosti za řadu vražd, včetně vraždy špiona Alexandra Litviněnka (2006) nebo bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala (2018, přežil) a protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného (2020, přežil).

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Na druhou stranu zprávy ‚předpovídající‘ nadcházející provokace slouží především k posílení stávajících dezinformačních narativů. Například v Sýrii je nešťastně pojmenované Ruské centrum pro usmíření zodpovědné za celý katalog falešných zpráv varujících, že v té či oné oblasti má být spáchán chemický útok ‚pod falešnou vlajkou‘, obvykle Bílými přilbami nebo ‚přidruženou‘ teroristickou buňkou. Tato tvrzení, která neobsahují jediný důkaz a mají nulovou přesnost, podporují širší cíl démonizovat syrské dobrovolníky a opozici a zakrýt dobře zdokumentované záznamy o použití chemických zbraní prezidentem Asadem.“

Stejný přístup Kreml použil v nesčetných dalších případech, včetně otravy Skripala, údajného hromadění sil NATO v Černém moři a údajné tajné mise NATO na Krymu, jejímž cílem bylo zfalšovat ukrajinské prezidentské volby v roce 2019.

„A konečně, v dosud asi nejgrotesknějším podání v kategorii ‚provokatérství‘: v březnu 2021 přední prokremelské sdělovací prostředky informovaly o existenci mezinárodního spiknutí s cílem zdiskreditovat vakcínu Sputnik V. V březnu 2021 se objevila zpráva o tom, že se na Ukrajině chystá mezinárodní spiknutí. V plánu, který vymyslela nesvatá aliance zpravodajských služeb, špičkových zpravodajských agentur a – počkejte si – finančníka George Sorose, se prý objevily smyšlené videozáznamy hromadných úmrtí mezi očkovanými, a tím se odhalila ‚nekompetentnost ruských odborníků v oblasti očkování a imunologie‘. To vše je připisováno jedinému záhadnému ‚vysoce postavenému kremelskému zdroji‘.“

Ukrajina: nepravděpodobný přeživší

Speciálním předmětem zájmu kremelských propagandistů je Ukrajina. Existuje celá řada předpovědí, které věští kolaps této země. V roce 2016 skupina expertů dotazovaných ruskou státní agenturou RIA Novosti tvrdila, že Ukrajina se rozpadne kvůli své neochotě se „federalizovat“.

Politické svobody mizí, ale Putinův kult kvete. Matrjošky na moskevském Arbatu. (ČTK/Ruml Miloš)

V roce 2017 jeden ruský analytik řekl, že jediné, co drží zemi vcelku, je „vnější tlak EU a USA“; zatímco v březnu 2019, kdy byla ukrajinská prezidentská kampaň v plném proudu, citovala agentura RIA Novosti skupinu analytiků, podle nichž by vítězství Volodymyra Zelenského vedlo k „postupnému rozpadu státu“. Zhruba o dva týdny později vydal Nikolaj Patrušev (generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace, dlouholetý pracovník sovětské tajné služby KGB a v letech 1999 až 2008 ředitel nástupnické ruské tajné služby FSB) vlastní hodnocení blízké budoucnosti Ukrajiny: pokud Petro Porošenko zůstane prezidentem, země se nevyhnutelně zhroutí.

O informace v tomto věštění vůbec nejde. Důležité je navodit atmosféru, ve které bude Ukrajina vnímána jako v podstatě neexistující a umělý stát, který nemá žádnou budoucnost. Od jara 2014, tedy od prvních dnů ruské agrese na Krymu a v Donbasu, se jedná už o tisíce vypuštěných dezinformací. Pokud jde o zánik Ukrajiny, je to podobné jako v případě sekt, které stále oznamují konec světa. Když datum konce nevyjde, potichu se na něj zapomene a stanoví se nové. Jak je vidět, funguje tento mechanismus i v politické oblasti. Tady není žádný nesmysl příliš velký, aby se ho někdo nepokoušel tvrdit a aby mu nakonec někdo neuvěřil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]