Kdo z vás před volbami, ať už parlamentními, či prezidentskými, nedostal alespoň jeden. E-mail s mnoha vykřičníky a pravopisnými chybami obsahující „skandální sdělení“, které nám vláda i zaprodaná média samozřejmě tají.

Před volbami do sněmovny jsme se tak třeba dozvídali, že Kalousek vlastní čtyři přepychové vily s fotbalovým hřištěm obklopené palmami. To, že každé z vyobrazených sídel lze lehce dohledat a zjistit skutečného majitele (od Billa Gatese po slavného sportovce), je nepodstatné. Důležité je, že dost lidí bez přemýšlení uvěří a pošle dál.

V nedávné prezidentské kampani zase mohutně koloval mail plný lží o protikandidátovi Miloše Zemana profesoru Drahošovi. A na rozhodování voličů měl zcela nesporný vliv. Přitom vůbec nebylo třeba vymýšlet pomluvy nápadité či důvěryhodné. Úplně postačily čtyři primitivní nesmyslné lži: Byl u StB. Je pedofil. Zavalí nás tu migranty. Přijme euro a všichni pomřeme v bídě. Nebylo snad Drahošova odpůrce, který by jako důvod své „nevolby“ neuvedl přinejmenším jeden z těchto nehorázných blábolů.

Řetězové e-maily tak připomínají spíš útok řetězovou pilou. Třímá ji šílenec a není šance se bránit.

Institut Václava Klause je ale zcela jiného názoru. Jeho spolupracovník Petr Hampl, protiislámský a protiimigrační křikloun, přispěvatel dezinformačních webů typu Protiproud, s několika neúspěšnými pokusy o vstup do politiky, na webu institutu tvorbu pomlouvačných mailů naopak vychvaluje.

Dokonce tyto snůšky lží a nejodpornějších pomluv, cílené zejména na seniory nebo lidi s omezeným příjmem seriózních informací, nazývá „nástrojem obnovy demokratické diskuse“. A ani ve svém článku neopomene to, co je u takových e-mailů neodmyslitelnou součástí: tvrzení, že mainstreamová média nám samozřejmě lžou. Proto je tedy zřejmě nutno šířit „pravdu“, kterou pisatelé čerpají z jiných médií. Z jakých? Inu, přece z těch, o kterých se Bezpečnostní informační služba státu pravidelně zmiňuje jako nebezpečných nástrojích ruské propagandy. Zdrávas logiko.

S logickým uvažováním příjemců se vskutku nepočítá. Bohužel právem. Před volbami do poslanecké sněmovny tak třeba obíhal e-mail sdělující, že vláda k nám tajně naváží tisíce migrantů, kteří tu samozřejmě houfně znásilňují a uříznou nám hlavy. TOHLE SE V ZAPRODANÉ ČT NEDOZVÝTE!!!! ZACHRAŇTE NAŠE DĚTI A VNUKY!!!! SDÍLEJTE!!!!! SDÍLEJTE!!!!

Tato velmi rozšířená a skálopevná víra tak sice nepochybně pomohla k vzestupu Okamurovy náckoidní SPD, ale mnozí její přesvědčení vyznavači se prokazatelně vyskytují i mezi voliči drtivě zvítězivšího vládního (!) ANO. Je to tedy úvaha typu: „Jen se koukni, mámo, na ty grázly z vlády! Čmoudy nám sem tajně vozej po tisících, hodíme to panu Babišovi.“

Jistě by také nebylo bez zajímavosti zjistit, jak plamenně by Petr Hampl tento „skvělý necenzurovaný nástroj demokracie“ hájil, kdyby někdo dal na jeho rady a nějaký podobný e-mail sepsal o něm. Kdyby, jak ve svém článku píše, občan vytvořil zprávu „doplněnou vlastními postřehy a názory“, oznamující po celé republice například, že pan Hampl mlátí svou stařičkou matičku nebo byl přistižen s nezletilým chlapcem. No co, názor, ne? Důkazy? K čemu? Bez cenzury.

Je rovněž smutnou pravdou, že oba Klausové, starší i mladší, se už dávno stali žalostnými nemorálními figurami, které se neštítí žádné pomluvy. Proto také dává web Klausova institutu prostor děsivým žvástům Petra Hampla.

Vylhané řetězové e-maily nejsou žádným nástrojem demokracie. Je to podlost, křiváctví a hnus. A kdo je píše, chválí nebo nabádá k jejich psaní, je lotr.

I tyto řetězové e-maily napomáhají dezinformační kampani a degradaci médií. Pomozte nám proto prosím přinášet vám nezávislé informace. Předplaťte si Revue FORUM ZDE!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner