Lžou jiní, já ne, říká Hašek. ČSSD mu věří

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČTK)

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek | FOTO: ČTK

Předsednictvo jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD dnes vzalo na vědomí vysvětlení hejtmana Michala Haška ke kauze “falešné mluvčí”. Předsednictvo také odmítlo zpochybňování kandidátky a jejího lídra, jímž je právě Hašek. “Lžou jiní, nikoliv já,” řekl novinářům Hašek po zasedání předsednictva. Jde podle něj o předvolební kampaň, jejímž cílem je znevěrohodnit Haška.

Strana zelených a piráti minulý týden vyzvali Haška k rezignaci na funkci hejtmana i na místo v čele kandidátky ČSSD. Vysvětlení chtěli také zástupci koaliční KDU-ČSL. Podle předsedy krajského výboru ČSSD Romana Hanáka jde ovšem o “pseudokauzu”.

Diskusi o metodách mediální propagace Jihomoravského kraje rozpoutal článek Mladé fronty Dnes (MfD). Deník se zaměřil na osobu skrytou za e-mailovou schránkou pojmenovanou po Lucii Proutníkové. Z adresy několik let chodila médiím vyjádření Haška i avíza na akce s jeho účastí. Podle MfD i podle svědectví bývalé oficiální mluvčí kraje Denisy Kapitančikové žádná Proutníková neexistuje a e-maily rozesílala lobbistka Jana Mrencová.

Hašek a současná mluvčí kraje Eliška Windová poskytli médiím postupně několik vyjádření. Windová minulý týden uvedla, že kraj spolupráci s Janou Mrencovou nepopírá. Hašek dnes řekl, že kraj neměl přímou smluvní spolupráci s Mrencovou, ale s Marketingovým centrem Profil, které je podle médií s lobbistkou propojené.

Hašek dnes popsal smluvní zajištění spolupráce s agenturou, podle něj je vše v pořádku, přesto úřad ještě projde smlouvy a doklady prokazující výsledky spolupráce v oblasti propagace. “Já jsem dnes požádal ředitelku krajského úřadu, aby vyzvala příslušnou agenturu k okamžitému jednání k tomu, aby znovu prošli zdokladování příslušných smluv, tam, kde ta dokladace nebude dostatečná, bude agentura vyzvána k tomu, aby ji doplnila. Pakliže tak neučiní, krajský úřad bude požadovat navrácení adekvátní části poskytnutého plnění finančních prostředků,” uvedl Hašek.

Spolupráce s Profilem podle Haška trvá přibližně od roku 2010, hejtman ale dnes neuvedl, kolik peněz přesně kraj postupně vyplatil. Letos je to něco přes 400.000 korun včetně daně, nejde o propagaci hejtmana, ale kraje, řekl Hašek. Kraj podle něj šetří peníze za propagaci, protože na rozdíl od dřívějších metod neplatí za vydávání vlastního periodika.

Žádnou Proutníkovou Hašek podle svých slov nezná. “Nevím, kdo to je, nevím, jestli existuje,” uvedl hejtman. Dotazy médií by podle něj měly směřovat k agentuře Profil, respektive k Mrencové.

Média v minulých dnech informovala také o smlouvách uzavřených s firmami napojenými na nepravomocně odsouzenou lobbistku. Objevily se také informace, že kraj platil za pozitivní články na portálech parlamentnilisty.cz a krajskelisty.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články