Premiér Petr Fiala (ODS) zveřejnil svůj příběh plný „náhod“ – událostí, které se mu za poslední dobu staly a podle něj souvisejí s konáním předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Tomu podle Fialy došly politické argumenty, a tak útočí na osobní rovině a tentokrát si k tomu vybral premiérovu chalupu v Trpíně. V té souvislosti tedy Fiala spekuluje nad tím, jak se bývalý předseda vlády mohl dostat ke starým policejním spisům o dávno vyřešeném udání.
„Dnes nabízím příběh plný ‚náhod‘, tedy zvláštních shod okolností,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod. Na čtvrteční mimořádné schůzi ve sněmovně podle svého názoru přesvědčivě vyvrátil všechny osobní útoky hnutí ANO, čímž podle svých slov rozzuřil Andreje Babiše.
„Znovu si vzal slovo (Andrej Babiš, pozn. red.) a mj. řekl: „Tak, pane premiére, tak zveřejněte veškeré vaše majetky, veškeré. Vy mluvíte, máte dva byty, ukažte všechno, co máte. Například v obci Trpín máte obrovskou nemovitost. Ne? Údajně. Údajně, no tak, ať pan premiér k tomu vystoupí, ať nám řekne, jaké jsou ty majetky. Ne? Ať vyvrátí různé drby. Vy jste postavil kampus Masarykovy univerzity, tam byly nějaké stavební firmy, potom se údajně motaly kolem vás ty stavební firmy,“ připomněl premiér dění ze sněmovny.
Premiér tím narážel na nepochybnou „shodu okolností“, ke kterým v poslední době došlo. Deset dní předtím totiž měli před jeho chalupou, řádně zveřejněnou v majetkovém přiznání, pobíhat redaktoři z mediálního domu, „který nemá jistě nic společného s Andrejem Babišem“, popsal premiér. Ti měli obtěžovat sousedy otázkami na dům, pozemky nebo na to, kdo dům premiérovi opravoval a podobně.
Šlo tedy o MAFRU a Fiala jednání mediálního domu nazval útokem na svou osobu. V pátek, po čtvrtečním prohlášení Babiše ve sněmovně, pak od jedné z redaktorek dostal sedm „sofistikovaných“ otázek týkajících se jeho chalupy v obci Trpín – z jakých zdrojů ji pořídil, na kolik ho vyšla rekonstrukce a renovace objektu a kdy k ní došlo, nebo z jakých zdrojů rekonstrukci a renovaci chalupy hradil. „Jistě je to jen náhoda,“ podotkl Fiala s tím, že otázky přišly v souladu s taktikou psychologického boje, který tak dobře zvládali mimo jiné estébáci.
Jak se Andrej Babiš dostal k 12 let starému udání?
„Ale je tu ještě jedna ‚náhoda‘. A odtud vane vítr,“ dostal se Fiala k hlavnímu bodu. Asi před 12 lety se na něj totiž měla obrátit policie, která prověřovala udání na jeho osobu, konkrétně mu měly firmy, které stavěly kampus Masarykovy univerzity, zmiňovanou chalupu opravit zadarmo. V době stavby byl totiž Fiala rektorem. „Moc to nedávalo smysl, nemělo žádnou logiku, proč by to nějaké firmy dělaly, ale udání zde bylo. Tak jsem ukázal smlouvu se stavební firmou, faktury a výpis ze svého účtu, že jsem za to zaplatil – a tím skončil velmi krátký život této pomluvy,“ popsal tehdejší proces Fiala.
Ale jak je vidět, ne navždycky. Fiala zdůraznil zásadní otázku: Jak se pomluva mohla po celém desetiletí dostat k Andreji Babišovi? „Že by stejný pomlouvač jako tenkrát? Nebo je fakt pravda, že má Babiš na každého složku? Nebo má přístup k policejním spisům, naštěstí (doufejme) jen k těm hodně starým? Odnikud odjinud to mít nemůže, protože tento nesmysl se objevil jen jednou,“ polemizoval premiér.
Fiala vysvětlil, že chalupu s pozemkem koupili se ženou v roce 2008 po 16 letech manželství a za 1,1 milionu korun. „Babiš říká, že je to obrovské. No, jak se to vezme. Průhonice to rozhodně nejsou,“ podotkl s tím, že má asi na mysli, že k domu historicky patří větší louka a kousek lesa, i když v dost obtížně dostupném terénu. Chalupu v obci Trpín po koupi skutečně před 14 lety opravovali, popsal Fiala s tím, že rekonstrukci prováděla firma pana Dušana Almana Montáže S.K.
Louku Fiala pronajímá místnímu zemědělskému podniku za pár tisíc korun. „V některých letech to tak stačilo na zaplacení daně z nemovitosti, teď každý rok pár tisíc zbude,“ přiblížil a dodal, že se tam nic nepěstuje ani nepase, jen ji dvakrát do roka posečou. Stejné je to, jak Fiala uvedl, s pozemky na jih od Brna, které má pár po rodičích manželky premiéra, jež se o vše stará.
„Ale samozřejmě chápu, že největší vlastník zemědělské půdy v ČR nechápe, že ze všeho nemusíte za každou cenu ‚urvat, co se dá‘,“ rýpnul si premiér do Babiše.
Fiala v souvislosti s výstavbou kampusu Masarykovy univerzity také zdůraznil, že se v průběhu veřejných soutěží ani potom nevyskytly žádné pochybnosti. „Měli jsme týmy profesionálů, důsledně jsme hlídali každý krok a každou korunu. A zvládli jsme to,“ uvedl.
Babiš v zoufalství mobilizuje svůj mocenský aparát. Marně
„Nikdy jsem v politice neútočil osobně, ani ne na Andreje Babiše, i když mi to někteří naši voliči trochu vyčítali,“ shrnul Fiala s tím, že to není jeho styl, soukromí je důležité, život není jednoduchý a právo na osobní život má i politik. Babiš na něj ale útočí osobně neustále a v posledních dnech se to stupňuje. Podle premiéra to má jediný důvod.
„Nemá politické argumenty, nedokáže reagovat na naše úspěšné politické kroky, při nichž napravujeme jeho chyby a neschopnost řídit stát, nenabízí alternativní řešení. Tak se v zoufalství pouští do zveřejňování pomluv a mobilizuje svůj mocenský aparát, aby zasáhl moji rodinu. Ale je to marná cesta. Nejsem to já, kdo má kostlivce ve skříni po celé Evropě, od Krymu až po Francii,“ vysvětlil Fiala svůj pohled na Babišovy útoky.
Nakonec se premiér ještě vrátil k mediálnímu domu MAFRA. Ta se prý totiž na konci minulého týdne také dotazovala některých osobností na jižní Moravě, jestli nevědí, zda „mohl být v minulosti nějaký vztah mezi Petrem Fialou a OHL ŽS“. Podle předsedy vlády je to opravdu komické.
„Pro nezasvěcené: OHL ŽS, bývalé Železniční stavitelství, je jedna z největších a nejúspěšnějších stavebních firem, která realizovala i řadu veřejných staveb (včetně některých částí kampusu, ale zdaleka nejenom to). Na můj vztah k této firmě se ale z MAFRA nemusejí nikoho ptát, je to veřejná informace. Mluvím o tom např. v knize rozhovorů Profesor na frontové linii z roku 2017. V ŽS totiž pracoval můj táta, byl tam zaměstnán více než 30 let. Některé manažery této firmy (dnes už bývalé) tedy skutečně dobře znám, dokonce už od svých studentských let. Tatínek si některých z nich vážil. A oni jeho. Život mu tam zato ztrpčovali normalizační komunističtí kádři, o této kategorii lidí bude Andrej Babiš jistě něco vědět. Tatínek byl šťastný, že zažil konec komunismu a návrat svobody a demokracie. A s obavou se díval, jak se zase bývalí komunisté dostávají k moci. Bohužel zemřel pár měsíců předtím, než jsem Babiše porazil ve volbách. Měl by z toho velkou radost,“ vysvětlil na závěr.