Má cenu očkovat třetí dávkou? Názor evropských úřadů je jasný

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Řada zemí v Evropě i ve světě aktuálně řeší, zda vůbec, a případně v jaké podobě dát zájemcům možnost nechat se proti covidu-19 očkovat třetí dávkou vakcíny. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek přiblížil stanovisko, které k tomuto tématu zaujímají evropské zdravotnické instituce EMA (Evropská agentura pro léčivé přípravky) a ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí).

Podle ECDC v tuto chvíli není nutné přeočkovávat proti covidu-19 všechny. „ECDC dnes vydalo technickou zprávu, dle které není na základě současných důkazů naléhavá potřeba podání dalších či posilovacích dávek vakcín proti covid-19 plně očkovaným osobám v běžné populaci,“ cituje odborné stanovisko evropské instituce SÚKL.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Ale existují případy, kdy je podání třetí dávky vakcíny minimálně na zvážení. „Některé studie uvádějí, že dodatečná dávka vakcíny může zlepšit imunitní odpověď u lidí s oslabenou imunitou, například u pacientů po transplantaci orgánů, jejichž odpověď na očkování může být snížena. V takových případech by již nyní měla být zvážena možnost podání další dávky,“ uvádí SÚKL. Preventivně by posilující dávku mohli dostat i senioři. Zejména ti, kteří jsou klienty v zařízeních dlouhodobé péče.

Prioritou by ale podle expertů mělo být něco jiného pokud možno dokončit „základní očkování u co největší části dospělé populace v EU. Podání dalších dávek vakcíny nyní řeší také už zmíněná agentura EMA, která zváží doplnění registrace přípravků a příbalové informace. „Během posuzování příslušných údajů Evropskou agenturou pro léčivé přípravky mohou členské státy zvážit přípravné plány pro podávání posilovacích a dalších dávek, zdůraznil SÚKL. Odborníci také mají v plánu bedlivě sledovat i takzvané průlomové infekce (nakažení už očkovaných).

„Členské státy se mezitím musí připravit na možné přizpůsobení svých očkovacích strategií, pokud by bylo zaznamenáno podstatné snížení účinnosti očkovacích látek v určitých skupinách obyvatel,“ varovali experti.

Očkování třetí dávkou vakcíny pro vybrané skupiny obyvatel má v plánu i česká vláda. Má se týkat mimo jiné právě seniorů a odstartovat má na podzim, nejspíš v říjnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]