Má nastupující vláda hrát Zemanovo nedůstojné divadlo, nebo se mu postavit? Odpověď je jasná

Prezident Miloš Zeman při letošních volbách (ČTK)

Prezident Miloš Zeman při letošních volbách | FOTO: ČTK

Začalo to v neděli jmenováním Petra Fialy premiérem a děje se to každý den. Nedůstojné divadlo, kdy vážně nemocný pán na vozíku, celý uzavřený v podivném teráriu, údajně moudře promlouvá s kandidáty na ministry. Na vzdálenost několika metrů, pomocí mikrofonů a reproduktorů. A bude se to dít až do konce příštího týdne.  Zásadní otázka zní: Má si to nastupující vláda nechat líbit?

Co se asi musí honit hlavou kandidátům na ministry, kteří mají za sebou úspěšnou profesní dráhu, mnozí několikery vítězné volby a nakonec, aby se stali ministryní nebo ministrem, musí se posadit na podivně nízké křesílko a rozmlouvat s nemocným, dezorientovaným starcem. O čem si asi tak mohou povídat?

O pudinku? O pavoucích bez nohou na zdi? O tom, že koprovka je ble? Absurdní podívaná, utrpení. Jako kdyby seděli u maturity. Jen ten zkoušející… Právě pro něho je to celé nedůstojné. Namísto toho, aby ležel na nemocničním lůžku a pokračoval v hospitalizaci, jak mu doporučili lékaři, sedí na vozíku v teráriu a snaží se vyslýchat kandidáty na ministry, na což nemá právo.

()

Celé dva týdny po tom dosavadním zdržování chce Miloš Zeman praktikovat toto divadlo, které nemá žádný smysl. Stejně jako on nemá žádné právo veta a žádnou pravomoc vybírat, schvalovat, nebo neschvalovat ministry. Pokud ho zajímají jejich názory, mohl poprosit svého trestně stíhaného kancléře bez bezpečnostní prověrky Vratislava Mynáře, aby mu půjčil telefon. Všechny mohl, klidně z postele, obvolat. Jenže to by bylo zřejmě až příliš normální.

Pro Zemana je smutným faktem, že i když se mu některý z ministrů nebude líbit, tak jak dosud mluví o jednom z nich, musí je stejně jmenovat. A když to neudělá, patrně přijde žaloba. Nová vláda mu totiž nesmí ustupovat v ničem. A už vůbec ne v jeho balancování na hraně Ústavy, které praktikuje už druhé volební období.

Jenže co s tím? Vláda Petra Fialy má jen dvě možnosti. Buď na tohle absurdní divadlo přistoupit a sehrát to se Zemanem, tak jak se děje nyní, a nebo se „kousnout“ a konstatovat, že tohle tedy opravdu ne. Kdyby přistoupili na druhou variantu, Zeman by se pravděpodobně zasekl a ministry by nejmenoval, nechal by se opět hospitalizovat, vymlouval by se na to a ono. Zemi by nadále vedla Babišova vláda utrápených amatérů v demisi. Zeman by tak parlament donutil k použití článku 66. Vše by se táhlo týdny. Navíc není jasné, jak by dopadla žaloba, kterou by se Hrad pravděpodobně bránil.

Takže, hrát se Zemanem, nebo se mu v tomto ohledu postavit?

Odpověď je smutná, ale jasná. Nastupující vláda tohle divadlo podstoupit bohužel musí, i když je zcela evidentní, co si o tom jednotliví budoucí ministři myslí. Je to asi jako nepříjemné vyšetření u lékaře. Člověk ví, že to udělat musí, a snaží se to co nejlépe přetrpět, protože také ví, že potom už to bude lepší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]