Má smysl si „připíchnout“ Novavax? A zachrání antivaxery?

Eric Drooker

Média nadšeně referují, že se konečně do ČR dostává „vakcína odpíračů“ Novavax, která má šanci oslovit „až statisíce lidí“. Je kromě módy a jiných psychologických faktorů důvod, proč by měli odpírači po nové vakcíně sáhnout?

Vakcíny na bázi mRNA technologie zanesou do buněk našeho těla informaci, podle které z buněk vyroste spike protein koronaviru, naše imunita se na něm na­­učí ho poznat a potlačit, a pak odolá nákaze virem. Je Novavax tak odlišný, aby odpírače skutečně „přilákal“? A má smysl, abych si jej „připíchl“ po svém Pfizeru? Ptám se jednoho z největších českých expertů na léčbu virových onemocnění – konkrétně HIV – profesora Ladislava Machaly: „Zřejmě máte na mysli vakcínu Nuvaxovid. Poctivě řečeno – nevím. A úplně přesně to neví asi nikdo. Je to jiný z dnešního pohledu klasičtější typ vakcíny, která funguje na principu aplikace již hotového virového antigenu, který je produkován v kulturách hmyzích buněk rekombinovaným bakulovirem. Jak dlouhodobou a spolehlivou ochranu budou vakcíny tohoto typu poskytovat, si zatím podobně jako u mRNA vakcín nikdo netroufne jednoznačně říci,“ upozorňuje Machala.

Právě nedostatek zkušeností je zásadní i v otázce kombinace různých typů vakcín. „Také zatím nevím, jaký to bude mít efekt, poněvadž zatím nemáme dost informací. Jde o úplné novinky, a je proto třeba vyčkat na výsledky dalších studií a také dat z praxe. Každopádně bych ale zde chtěl říci, že všechny dosud registrované a v praxi dostupné vakcíny dobře plní svůj základní úkol – významně snižovat riziko závažného, až fatálního průběhu covidu,“ vysvětluje profesor Machala.

A co psychika?

Na Nuvaxovid tedy nelze vztáhnout námitku antivaxerů, že na rozdíl od mRNA vakcíny vytvoří imunitu „proti celému viru“.  Takže racionální důvod k jejímu přijetí antivaxery není. Může však takový důvod být někde v jejich psychice? Požádal jsem o odpověď psychologa Daniela Štrobla: „Předně je nutné blíž definovat onu skupinu antivaxerů. Lidé odmítají očkování z nejrůznějších důvodů. Mnohdy i relativně pochopitelných. Pokud však máme na mysli militantní, agresivní skupinu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články