Má vláda diletantů a kolaborantů ještě důvěru?

Premiér Andrej Babiš a jeho dvojministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš a jeho dvojministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček | FOTO: Úřad vlády

Stejně jako většina z nás i já intenzivně prožívám událost posledních pár dní. Zapletení ruských tajných služeb do výbuchu skladu munice ve Vrběticích je aktem státního terorismu, na který musíme jakožto hrdá a nezávislá země bezprostředně (nikoli s týdenní pauzou) reagovat. Věřím, že naše vyšetřovací složky budou dále efektivně postupovat v našem nejlepším zájmu a již brzy budeme mít potřebná stanoviska k dalším krokům.

Navíc premiér s vícepremiérem kličkují jako zajíci a snaží se takřka omluvit Rusku, protože šlo jen o útok na zboží. Tohle je neskutečný nesmysl a vůbec nechápu, jak může dospělý člověk toto vyslovit. Pro dokreslení situace je dobré si připomenout, že když OLAF obvinil premiéra ze střetu zájmu, tak šlo o útok na Českou republiku.

FORUM 24 (archiv)

Ve chvíli, kdy zaměstnanci Ruska vyhodí do vzduchu muniční sklad, zabijí dva otce od rodin a způsobí stamilionové škody, které zaplatí český daňový poplatník neboli každý z nás, tak jde o útok na zboží. Jsem přesvědčen, že tahle situace jen podporuje to, že tato vláda nemá právo zemi řídit už ani minutu. Nehledě na to, že jde jasně vidět z posledních kroků, že tato vláda už je Zemanova a logicky tak nemůže hrozit v případě vyslovení nedůvěry Zemanova vláda. Ta tu zkrátka už je.

Naše koalice SPOLU minulý týden představila jasný plán pro skutečné a efektivní urychlení změny ve vedení naší země. Proč jsme k tomuto kroku přistoupili? Pojďme si to říct znovu narovinu – naše vláda, která fakticky nemá podporu v poslanecké sněmovně, ale má stále formální důvěru, vede naši zemi do záhuby. Byť se ode mě, jakožto od opozičního politika, nesouhlas s vládou očekává, nevidět tu absolutní ztrátu kontroly nad zemí nemůže ani slepý člověk. I rok po začátku pandemie se vláda nebyla schopna poučit ze svých chyb a stále vrší jednu chybu na druhou a nastavení jakéhokoliv systému je pro ni spíše sprosté slovo než řešení.

Ryby a nevypuštěný rybník

Jak říká stará moudrost, „udělat chybu je lidské, udělat tu samou chybou dvakrát je volba“, a já jsem za poslední dobu nabyl dojmu, že už musí jít ze strany vlády o záměr, aby malí a střední podnikatele byli zdecimovaní, a to, že umře několik tisíc lidí navíc, vládě taky už nevadí. Neumím si už jinak vysvětlit to, co se za poslední dobu v naší zemi děje.

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

A i to je důvod, proč jsme vyzvali vládu, aby si ověřila i formálně, zda důvěru ještě stále má. Premiér již předvídatelně reagoval po svém, že už jednou důvěru dostal, tak proč ji znovu ověřovat (doufejme, že stejnou logikou nevidí i budoucí volby, že když už jednou zvolen byl, tak dalších voleb není třeba). Zkrátka i po 8 letech v politice je pro něj demokracie něčím divným a snad i obtěžujícím. Pokud do středy premiér nezmění názor, tak začneme sbírat podpisy pro vyslovení nedůvěry sami. Ukáže se tak, kdo to myslí se změnou vážně a komu vyhovuje to pověstné teplíčko a „smrádek“ – kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Pokud přeci jen politici dostojí svým slovům, tak by neměl být problém s vyslovením nedůvěry. Co bude následovat? Na stole máme dvě řešení. To nejčistší a nejdemokratičtější jsou předčasné volby. Volební zákon je v senátu, a pokud ho někdo nezneužije pro udržení současné vlády u moci, tak předčasné volby mohou být klidně na začátku léta. Proč čekat a trpět v chaosu až do října?

Druhá varianta přichází v úvahu, když sněmovna nebude rozpuštěna, ať už třeba z důvodu, že si „ryby sami nevypustí svůj rybník“, nebo že je vlastně vše v pořádku a pan premiér ani jeho vláda nepochybila (ano, i to se může stát). Tak či tak v takovém případě půjdeme za prezidentem republiky a požádáme o vládu odborníků, na které se musí dohodnout všechny strany. Věříme, že se to podaří.

Je třeba mít stále na paměti, že politik má hájit primárně zájem občanů a ne svůj vlastní. Právě teď se ukáže, kdo to myslí vážně se svojí povinností sloužit lidem a kdo jen s prominutím plká a myslí jen na vlastní prospěch. Věřím, že změna je na dosah, pojďme si SPOLU pro ni.

Autor je místopředseda TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]