Macron by Babiše kvůli jeho kauzám ve Francii vůbec neměl přijímat, řekl Marek Hilšer

Emmanuel Macron  (Remi Jouan / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Emmanuel Macron | FOTO: Remi Jouan / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) v úterý, tři dny před prvním kolem prezidentské volby, poletí do Paříže. Přijme ho francouzský prezident Emmanuel Macron v Elysejském paláci, řekl dnes Babiš na briefingu v Průhonicích. Mluvit s ním chce o Evropě či válce na Ukrajině. Někteří prezidentští kandidáti však varují před zásahem do vnitřních záležitostí státu. Mluvčí Macronova úřadu dnes ČTK řekla, že návštěva neznamená vyjádření Macronovy podpory před volbami.

Schůzka bude půlhodinová, poznamenal Babiš. Uvedl, že stejně jako hnutí ANO, i Macronova strana Obnova (Renaissance) je součástí frakce Renew Europe (Obnova) v Evropském parlamentu. Podle politologa Jana Kubáčka jde určitě o tah před volbami, lidé Emmanuela Macrona znají, francouzské politiky mají spíše raději a Francie je všeobecně přijímaná, řekl Kubáček ČTK. Dnešní zproštění obžaloby podle něj ukazuje, že se Andrej Babiš dostává z politické izolace. „Setkání s Emmanuelem Macronem ukazuje široké veřejnosti, že má stále politickou prestiž,“ míní.

Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo (ČTK / Vondrouš Roman)

Babiš se s Macronem setkal také na podzim v Praze v době neformálního summitu EU. Mluvili tehdy o evropských otázkách, válce na Ukrajině a energetické krizi, přičemž šéfa opozičního hnutí ANO zajímalo, jak tuto krizi řeší Francie.

Při úterním dopoledním setkání půjde podle mluvčí Elysejského paláce o politickou koordinaci v rámci Renew Europe nad aktuálními tématy, jako je například válka na Ukrajině a její ekonomické dopady. „S prezidentskými volbami nemá schůzka nic společného,“ uvedla mluvčí. Nechtěla přitom odpovědět na otázku, kdo setkání inicioval. Jednání bude podle ní trvat nejvýše 45 minut a začít by mělo okolo desáté hodiny dopoledne.

Zhruba týden před sněmovními volbami v roce 2021 navštívil tehdejšího předsedu vlády Babiše v České republice maďarský premiér Viktor Orbán. Navštívili spolu mimo jiné Ústecký kraj, kde Babiš vedl volební kandidátku hnutí ANO. Orbána tehdy přijal v Lánech i prezident Miloš Zeman. „Jsem rád, že na faktech stále záleží. Přeji vše nejlepší Andreji Babišovi. Je třeba bojovat dál!“ uvedl dnes odpoledne Orbán na twitteru poté, co pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo.

Generál Petr Pavel označil záměr Babiše na setkání s Macronem v kontextu předvolební kampaně za dobrý PR tah. „Andrej Babiš půjde do voleb posílený o voliče Josefa Středuly, rozhodnutí soudu a o schůzku s francouzským prezidentem, o to větší je i riziko, že ve volbách uspěje,“ sdělil dnes Pavel ČTK. „Doufám, že občany, kteří jsou s tím nespokojení, to zmobilizuje jít volit a do druhého kola proti Babišovi poslat zkušeného soupeře, který má už své nejtěžší bitvy za sebou a dokáže ho porazit,“ doplnil.

Další z prezidentských kandidátů Pavel Fischer v reakci poznamenal, že Babiš se neodvážil jít do sněmovních voleb bez podpory od maďarského premiéra Viktora Orbána. „Dnes už sám musí vidět, že orbánismus nefunguje, a tak mě zprávy o snaze Babiše pro změnu vyjet do Francie nepřekvapily,“ napsal ČTK. Macron by si měl podle něj udělat základní rešerši. „Považuji za nevhodné, že by měl prezident Francie přijmout kandidáta Babiše, který je ve Francii vyšetřován pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Mohlo by to působit jako nevhodné míchání do vnitřní politiky,“ podotkl.

Senátor Marek Hilšer zpochybnil, že Macron skutečně Babiše kvůli jeho kauzám ve Francii přijme. „Pokud by se s ním však Macron sešel, tak je to nevhodné především z Macronovy strany, protože se nevyvaruje podezření z ovlivňování voleb v cizím státě. Na jeho místě bych to nedělal,“ poznamenal.

Podle Karla Diviše je cesta Babiše snahou vyvolat dojem státní návštěvy a vlivu. Podotkl, že je škoda, že si expremiér spíš nenašel čas na veřejné debaty s protikandidáty. „Pan Babiš se zná s prezidentem Macronem a jistě budou diskutovat současnou situaci v Evropě,“ reagoval Tomáš Zima. Podle Jaroslava Bašty návštěv Babiš absolvoval víc. „Třeba o tom něco řekne sám,“ reagoval dnes pro ČTK.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články