Macron chtěl těsně před invazí přimět Putina k dialogu. Jsem v posilovně, odbyl ho ruský prezident

Francouzský prezident Emmanuel Macron (Evropská unie)

Francouzský prezident Emmanuel Macron | FOTO: Evropská unie

Francouzský prezident se na začátku války na Ukrajině stavěl do role jakéhosi mediátora mezi Vladimirem Putinem a západními zeměmi. Jak vyplývá z uniklé nahrávky, Emmanuel Macron měl tendenci zastavit invazi na Ukrajinu ještě před jejím začátkem. Ruský prezident však nejevil zájem.

Čtyři dny před začátkem okupace Ukrajiny hovořil Macron telefonicky s Putinem a snažil se podle deníku The Sun dojednat schůzku ruské hlavy státu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Tím chtěl přispět k uklidnění napětí, které mezi Spojenými státy a Ruskem na začátku letošního roku vrcholilo. Vypjatý rozhovor mezi prezidenty ovšem Putin „utnul“ s tím, že se chystá jít hrát hokej a telefonát s francouzským kolegou vede z posilovny. 

(Týdeník FORUM)

Nahrávka dialogu z 20. února se dostala na veřejnost až nyní, když francouzská televize France 2 odvysílala dokument o Macronově roli v ukrajinské válce, v němž prezentovala i zvláštní rozhovor. V něm se prezident země galského kohouta snažil Putina přesvědčit, aby dal přednost jednání před vyprovokováním vojenského konfliktu.

Ruský prezident Macronovi sdělil, že separatisté v regionu chtěli jednat v „konstruktivním dialogu“ s Volodymyrem Zelenským, ale ten se s nimi odmítl bavit. „Nevím, který právník vám bude schopen říct, že v suverénní zemi navrhují zákony separatistické skupiny, a ne demokraticky zvolené orgány,“ zareagoval francouzský prezident.

Podle Putina se ovšem na Ukrajině nejedná o demokraticky zvolenou vládu. „Dostali se k moci pučem, byli tam zaživa upáleni lidé, jednalo se o krvavou lázeň a Zelenskyj je jedním z těch, kteří jsou za to zodpovědní,“ obvinil ukrajinského prezidenta.

Ruská hlava státu také vyzvala svého francouzského kolegu, aby se separatisty jednal. „Návrhy separatistů jsou nám ukradené!“ odpověděl rázně Macron. Vzápětí navrhl, aby se vydalo tiskové prohlášení, v němž se uvádí, že se Putin a Biden pravděpodobně setkají.

()

Reakce ruského prezidenta ovšem Macrona překvapila. „Abych byl upřímný, chtěl jsem si jít zahrát hokej. Mluvím s vámi z posilovny, než začnu cvičit. Nejdříve zavolám svým poradcům,“ ukončil Vladimir Putin emotivní rozhovor.

O den později Rusko schválilo návrh zákona o uznání samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny jako nezávislých států. Za dalších 72 hodin začala invaze ruských vojsk na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články