Macron v Africe: Zločiny evropské kolonizace jsou nesporné

Emmanuel Macron (Twitter)

Emmanuel Macron | FOTO: Twitter

Francouzský prezident Emmanuel Macron během své návštěvy Afriky chce zlepšit vztahy Francie s bývalými koloniemi. Rád by také zkvalitnil spolupráci mezi Evropou a Afrikou v otázkách lidských práv, migrace a boje proti terorismu. Zmínil také, že chce, aby francouzština byla znovu jazykem číslo jedna.

Francouzský prezident řekl, že nechce, aby byla návštěva považována za připomínku koloniální nadvlády Francie nad teritoriem. “Nepřijel jsem, abych hovořil o francouzské politice v Africe, protože už není jen jedna. Existuje pouze kontinent, kterému se musíme podívat do tváře. Zločiny evropské kolonizace jsou nesporné. Jde o minulost, kterou musíme nechat za sebou,“ řekl Emmanuel Macron podle listu The Independent během návštěvy Burkiny Faso. Otroctví a obchodování s lidmi v Libyi označil za zločin proti lidskosti.

Emmanuel Macron také řekl, že chce, aby francouzština byla prvním jazykem v Africe a možná i ve světě. „Nejde jen o zachování dědictví. Francouzština má budoucnost, která se nyní odehrává. Zářivost, atraktivita francouzštiny nepatří jen Francii,“ řekl podle listu The Independent francouzský prezident.

Francouzsky nyní hovoří 274 milionů lidí, což dělá z „jazyka diplomatů“ podle listu pátý nejrozšířenější jazyk na světě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]