Macronův tým vykázal ze svých akcí Ruskem placená média

Twitter

Emmanuel Macron | FOTO: Twitter

Volební tým francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona vykázal ze svých akcí zástupce ruské agentury Sputnik a ruské televizní stanice RT. Rusko štáb vítěze prvního kola prezidentské volby obvinilo z diskriminace, informoval britský deník The Guardian. Třicítka redakcí francouzských médií včetně agentury AFP dnes podepsala petici, v níž protestuje proti rozhodnutí krajně pravicové Národní fronty (FN) Macronovy soupeřky Marine Le Penové, že si vybere novináře, kteří budou moci během předvolební kampaně její kandidátku doprovázet.

Macronův mluvčí média financovaná z ruského státního rozpočtu obvinil z šíření propagandy a falešných zpráv. „Metodické a systematické šíření lží − to je problém,“ řekl. Konkrétní příklad falešných zpráv ze strany ruských médií mluvčí neuvedl.

Podle listu The Guardian ale například v únoru Sputnik citoval proruského francouzského politika, který Macrona označil za loutku amerických politických a finančních elit. V rozhovoru slíbil, že se na světlo světa brzy dostanou skandální odhalení o Macronově soukromém životě. Rozhovor byl jednou ze zpráv, které Macrona donutily vyvrátit spekulace o svém údajném mimomanželském homosexuálním vztahu.

Už v únoru z šíření falešných zpráv o Macronovi Sputnik a televizi RT obvinil generální tajemník Macronova politického hnutí Vpřed! Richard Ferrand. Obě média zveřejnila několik zpráv, v nichž toto obvinění odmítla.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila už ve čtvrtek rozhodnutí Macronova týmu za pobuřující. Moskva ho považuje za „diskriminaci ruských médií ze strany prezidentského kandidáta státu, který byl historicky ostražitý, pokud šlo o svobodu slova“. Na zamítnutí akreditace si na sociálních sítích stěžovala i šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová: „Takto neurvale končí svoboda slova v zemi, která se svými svobodami pyšní více, než se pyšní svým camembertem a brie.“

Rusko oficiálně nepodpořilo žádného z kandidátů na francouzského prezidenta, výběr prezidenta označilo za záležitost francouzského lidu. V březnu ale prezident Vladimir Putin oficiálně přijal v Moskvě nynější Macronovu soupeřku Marine Le Penovou. Odmítl tehdy, že by jejich setkání s bylo ruské vměšování do francouzských prezidentských voleb.

Bezpečnostní experti tento týden informovali, že Macronův volební štáb byl vystaven útokům hackerů napojených na Rusko. Mluvčí strany Vpřed! to potvrdil, žádná data ale podle něj neunikla.

Francouzská média mezitím protestují proti rozhodnutí krajně pravicové Národní fronty vybrat jen určitá média, kterým umožní doprovázet před druhým kolem prezidentských voleb svou bývalou předsedkyni Le Penovou. Kromě agentury AFP příslušnou petici podepsaly velké televizní stanice TF1, France 2, France 24 a BFMTV, významné deníky Le Figaro, Le Monde či Libération a rádia France Info a France Inter.

Macron se s Le Penovou v druhém kole prezidentských voleb utká 7. května. Podle aktuálního předvolebního průzkumu by ji měl porazit poměrem 60 ku 40 procentům hlasů, a stát se tak francouzským prezidentem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner