Maďarská ekonomika jako domeček z karet. Aneb jak Orbánův boj za národ jde proti národu

Maďarský premiér Viktor Orbán (Evropská unie)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: Evropská unie

Situace v Maďarsku je již delší dobu varováním, kam mohou politici šířící mantru tradičních hodnot a ochrany seniorů a rodin dovést domácí ekonomiku. Právě Viktor Orbán se snaží získat politické body svou aktivitou zaměřenou na „obyčejné“ Maďary, seniory a rodiny. Navíc se zdá, že ve stínu ruské agrese zapomněl na dopad opatření své vlády a vše negativní svádí na Evropskou unii a její sankce.

Nezáleží na tom, že sankce jsou pouze reakcí na jednání agresora a jakousi jedinou možností, jak zasáhnout, aniž by došlo k vyprovokování ozbrojeného konfliktu za hranicemi Ukrajiny. Ekonomika krvácí a potíže  odnášejí právě ti obyvatelé Maďarska, které se Orbán tak usilovně snaží chránit před imaginárním nepřítelem.

Boj proti inflaci

Začalo to bojem proti inflaci, kterou se Maďarsko snažilo překonat pomocí cenových stropů. Jak nyní víme, ty přivedly místní trh s pohonnými hmotami téměř k totálnímu kolapsu. Jediný přeživší, místní MOL, veřejně prohlásil, že je na pokraji udržitelného provozu, a cenová omezení byla uvolněna. To však způsobilo rychlé a nevratné vyčerpání zásob paliva a vedlo k jeho nedostatku. V době, kdy se všechny země snaží šetřit, se zdálo, že Maďarsko žije ve své vlastní bublině pomyslné prosperity, která však neměla dlouhé trvání.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Stejné je to s cenami potravin. Základní suroviny mají stanovenou cenu a poskytovatelé nesmějí omezovat dodávky těchto surovin ve srovnání s předchozím obdobím. Toto opatření mělo platit do konce letošního roku, ale kvůli přetrvávajícím hospodářským problémům bylo prodlouženo.

Jak však vidíme, na výši inflace to nemá žádný vliv. V Maďarsku se pohybuje nad 20 % a prognóza centrální banky pro rok 2023 byla zvýšena z 15 % na 19,5 %. Přesto se centrální banka v poslední reakci nerozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu, ta zůstala na 13 %, což je nejvyšší sazba v zemích Evropské unie. Odůvodňují to právě napětím na trhu, kde se úvěry stávají pro podniky nedostupnými, což v současné situaci ohrožuje jejich existenci. Není však divu, že v takových chvílích není nic zadarmo a situace se nevyřeší sama. Maďarská vláda se však nesnaží firmám pomáhat, je známá svou prorodinnou politikou, a právě firmy a pracující jednotlivci trpí, protože z jejich peněz si Orbán může koupit hlasy pro příští volby. Na to, jak se ekonomice daří pod jeho vedením, se můžeme podívat také prostřednictvím vývoje kurzu maďarského forintu. Už léta oslabuje a ve dnech, kdy posiluje, se vtipkuje, že posiluje jen proto, že už nemá kam padnout.

Stanovení priorit

Orbán však nezapomněl na politiku pro své lidi. V roce 2023 zvýší důchody o 15 %, zatímco původně počítali s 5,2 %, a nezapomene se ani na 13. důchod. Jedná se o obrovský nárůst závazků a v době vysoké inflace, kterou Maďarsko spíše popírá, než aby ji řešilo, může dojít k trvalému nárůstu těchto obtíží. Na to již přišli představitelé ECB a Fedu, kteří se k inflaci nestaví tak vlažně jako před několika týdny a měsíci. Maďarsko si svými kroky zajišťuje skutečně nebezpečnou budoucnost, která by mohla připravit miliony jeho občanů, ne-li všechny, o úspory. V posledních dnech a týdnech čelí také rozsáhlým protestům učitelů, kteří bojují za lepší vzdělávací systém a proti politické cenzuře, o kterou není v Maďarsku nouze a která se šíří i do vzdělávacích institucí.

Jak vidíme, boj za národ může jít i proti národu samotnému. Je těžké bojovat argumenty, které se projeví v dlouhodobém horizontu proti někomu, kdo si kupuje přízeň a před kamerami zní přesvědčivě bez otevřené debaty. Právě v tom je síla Viktora Orbána, a nejen jeho. Podobný projev je významný pro řadu politiků, kteří jeho kroky podporují. Je faktem, že žijeme v obtížném období, které však jednoho dne skončí. Nebude to první ani poslední a my se musíme uskromnit, ať se nám to líbí nebo ne, a najít způsob, jak se s nástrahami, které zažíváme, vypořádat. Lidstvo překonalo mnoho překážek a překoná i ty, které přijdou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články