Maďarská vláda zesílí plot na hranici se Srbskem, zvýší ho o další metr

Maďarský premiér Viktor Orbán (Evropská unie)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: Evropská unie

Vláda maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána zesílí plot z ostnatého drátu na hranici se Srbskem, který má bránit migrantům snažícím se dostat se do Maďarska. V sobotu 16. července o tom informovala agentura APA. Nyní čtyřmetrový plot se má zvýšit o další metr.

Nový plot vláda v Budapešti nechá postavit na maďarsko-srbsko-chorvatském trojmezí v oblasti národního parku Dunaj-Dráva.

(AdobeStock)

Maďarsko se stavbou plotů na jižních hranicích začalo za migrační krize v roce 2015. Podle premiéra Orbána ale země čelí sílícímu migračnímu tlaku a lidé, kteří se do ní snaží ilegálně dostat, jsou prý stále brutálnější. V rámci maďarské policie proto vznikají zvláštní policejní oddíly určené pro nasazení na hranicích. V pátek začal nábor zájemců o službu u nich, zástupce policejního šéfa Zsolt Pozsgai řekl, že do tří let by u těchto oddílů mělo práci najít 2200 lidí.

Zatímco Maďarsko ochranu hranice posiluje, slovinská armáda v pátek bariéru s ostnatým drátem na hranici s Chorvatskem začala rozebírat. Nová vláda liberálně-zeleného premiéra Roberta Goloba uvádí, že situace se od migrační krize z let 2015 a 2016 zcela změnila a plot je nyní „neadekvátním řešením“. Nahradit ho mají jiné způsoby ostrahy hranice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články