Maďarsko zablokovalo sblížení NATO a Ukrajiny. V den Putinovy návštěvy v Budapešti

Viktor Orbán a Vladimir Putin (youtube/ Euronews)

Viktor Orbán a Vladimir Putin | FOTO: youtube/ Euronews

Maďarsko vetovalo společné prohlášení NATO o Ukrajině, protože neobsahuje odkaz na povinnost sousedů plně respektovat práva etnických Maďarů, kteří tam žijí, uvedl ve středu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Ve stejný den, kdy na setkání NATO hovořil Szijjarto, byl ruský prezident Vladimir Putin na návštěvě Maďarska, které je pro pro Moskvu v Evropské unii důležitým spojencem.

„Maďarsko neobětuje etnické maďarské společenství … za geopolitiku,“ uvedl Szijjarto ve svém prohlášení zveřejněném po konferenci.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je v současné době v Kyjevě, aby demonstroval podporu vojenské aliance Ukrajině, která pět let bojuje s proruskými separatisty.

Maďarsko se opakovaně střetávalo s Ukrajinou ohledně údajného omezení práv zhruba 150 tisíc etnických Maďarů používat svůj rodný jazyk, a to zejména ve vzdělávání.

Budapešť hrozí odvetou, totiž že zablokuje snahy Kyjeva sblížit se s NATO a Evropskou unií.

Situace mezi oběma zeměmi byla napjatá už loni, kdy si Ukrajina a Maďarsko navzájem vyhošťovaly diplomaty. Důvodem konfliktu bylo, že se na Ukrajině vydávaly maďarské pasy ukrajinským občanům. Ukrajinské zákony ale dvojí občanství neumožňují. Ukrajina tehdy dala maďarskému konzulovi tři dny na odchod, když se objevilo video, na kterém konzul údajně ukazuje diplomata, jak na západní Ukrajině vydává pasy. Na záznamu jsou příjemci pasu vyzýváni, aby tuto skutečnost uchovali v tajnosti. Maďarsko odpovědělo vyhoštěním ukrajinského konzula.

Kyjev namítá, že ukrajinské právní předpisy jsou plně v souladu s evropskými normami o právech menšin.

(Zdroj: Reuters, BBC)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články