Maďarsko zrušilo setkání V4, na které odmítli jet ministři z Česka i Polska

Maďarský premiér Viktor Orbán (Evropská unie)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: Evropská unie

Maďarsko zrušilo nadcházející setkání ministrů obrany zemí Visegrádské skupiny (V4) poté, co se kvůli přístupu Budapešti k Ukrajině odhlásili ministři z Česka a Polska. S odvoláním na informace maďarského ministerstva obrany o tom v úterý informoval server Euractiv. Svou neúčast jako první v pátek oznámila česká ministryně obrany Jana Černochová, v pondělí se k ní přidal její polský kolega Mariusz Blaszczak.

Schůzka zástupců zemí V4 byla původně naplánovaná na středu a na čtvrtek. „Vaše informace jsou správné. Rádi bychom rovněž informovali, že setkání jsme přesunuli na pozdější datum,“ napsalo maďarské ministerstvo na dotaz serveru Euractiv. Zrušení schůzky podle agentury APA potvrdila i rakouská ministryně obrany Klaudia Tannerová, která se měla setkání zúčastnit v rámci jednání Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), kam patří také Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko.

(Profimedia)

„Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev,“ zdůvodnila svou neúčast Černochová, podle které není správné ani načasování schůzky před víkendovými maďarskými volbami do parlamentu.

Maďarsko zvolilo po ruské invazi na Ukrajinu velmi opatrný přístup a mimo jiné odmítlo Kyjevu pomoci dodávkami zbraní. Premiér Viktor Orbán, který platí za jednoho z nejbližších evropských spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, rovněž zakázal převoz zbraní na Ukrajinu přes území Maďarska.

„Musíme zůstat mimo tuto válku. Proto nepošleme na bojiště žádné vojáky nebo zbraně… Musíme hájit své vlastní zájmy,“ řekl před dvěma týdny dlouholetý předseda maďarské vlády. Za jeho přístup jej pak na summitu EU otevřeně kritizoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články