Maďarský expert na politické manipulace kritizoval nákup ruské vakcíny. Chodí mu výhrůžky smrtí

Docent sociální a politické psychologie Péter Krekó z ELTE University v Budapešti  (FB Pétera Krekóa)

Docent sociální a politické psychologie Péter Krekó z ELTE University v Budapešti | FOTO: FB Pétera Krekóa

Šéfovi vlivného maďarského think-tanku chodí výhrůžky smrtí od chvíle, kdy kritizoval vládu pro její tlak na koupi ruské a čínské vakcíny. Kromě anonymních pisatelů se mu mstí Orbánův aparát prostřednictvím vlastních médií.

Ředitel výzkumného, analytického a konzultačního politického institutu Political Capital Institute v Budapešti Péter Krekó si zřejmě dovolil příliš, když v komentáři publikovaném na bruselském serveru Politico.eu, kritizoval snahu aparátu premiéra Viktora Orbána prosadit nákup ruské a čínské vakcíny. Krátce nato, kdy vyšel jeho komentář, provládní média překroutila jeho slova a zakrátko také obdržel anonymní výhrůžky smrtí.

Krekó připomněl, že očkovací strategie maďarské vlády už po několik měsíců předpokládá  „nákup vakcín v místech, jako je Rusko nebo Čína“. Poukázal přitom na dopady, jaké by toto zjevné zpolitizování očkování představovalo pro maďarskou společnost, ale i tamní establishment. „Pokud podkopete vůli lidí nechat se očkovat, Viktor Orbán ponese politické následky,“ varoval.

Přestože Krekó komentoval čistě jen strategii premiéra Orbána, provládní média publikovala desítky článků obviňujících Krekóa z toho, že navádí opozici k tomu, aby podkopávala důvěru veřejnosti ve vakcíny a dokonce jej vinila ze snahy připsat si politické body na úkor životů občanů. Sám Orbán si poté přisadil v rozhovoru pro jednu z vládou kontrolovaných rozhlasových stanic, kde prohlásil, že člověk jen málokdy slyší odpornější výroky.

Krekóovi, který je docentem sociální a politické psychologie na ELTE University v Budapešti a spolupředsedou Prevention working group při EU Radicalisation Awareness Network, poté začaly přicházet výše zmíněné anonymy s výhrůžkami určenými jak jemu, tak i jeho rodině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]