Maďarský ministr zahraničí obviňuje před volbami opozici, že chce válku s Ruskem

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó (Martin Rulsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó | FOTO: Martin Rulsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se veřejně rozhořčil kvůli tweetu vůdce sjednocené opozice, klíčového soupeře Viktora Orbána ve volbách. Jak píše Evropská pravda, ministr to uvedl ve videoposelství k Maďarům na své stránce.

Důvodem k naléhavému vystoupení šéfa maďarské diplomacie byl příspěvek Pétera Márkiho-Zaye, klíčového Orbánova soupeře ve volbách, které se budou konat 3. dubna. Márki-Zay totiž podpořil víkendovou akci, jež se konala v Budapešti na podporu Ukrajinců, kteří zahynuli v Mariupolu po ruských bombardováních.

(Týdeník FORUM)

Péter Márki-Zay krátkým tweetem oslovil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského: „Maďarský lid slyší vaše slova. Čekám na den, kdy se budeme moci setkat na břehu Dunaje a vyměnit si názory na budoucnost EU a mírové soužití našich národů.“ K příspěvku připojil fotku z této akce a později přidal příspěvek o potřebě podpory ukrajinských uprchlíků.

Jak ale vysvětlil šéf diplomacie Péter Szijjártó, tato podpora v maďarské vládě je považována za nepřijatelnou. „Péter Márki-Zay se obrátil na twitteru na ukrajinského prezidenta. Tím dal najevo, že už souhlasili. Dohodli se, že pokud vládu v Maďarsku povede levice, budou okamžitě hlasovat pro sankce v oblasti plynu a ropy a okamžitě zahájí dodávky zbraní na Ukrajinu,“ vysvětlil své rozhořčení Szijjártó, který je jedním z nejvýznamnějších představitelů maďarské vlády.

Szijjártó dodal, že podle jeho názoru taková podpora Ukrajiny, jak zaznělo v tweetu Márkiho-Zaye, zatahuje Maďarsko do války s Ruskem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články