Maďarský týdeník: Orbánova vláda pomáhá Babišovi dotacemi pro Agrofert

Český a maďarský premiér si rozumějí. Andrej Babiš a Viktor Orbán jsou velcí přátelé.  (ČTK)

Český a maďarský premiér si rozumějí. Andrej Babiš a Viktor Orbán jsou velcí přátelé. | FOTO: ČTK

Maďarský týdeník HVG se zabýval vztahem českého premiéra Andreje Babiše a jeho protějšku Viktora Orbána. Holding Agrofert je v Maďarsku druhým největším podnikatelem, je však velmi opatrný, aby nenaštval Lőrince Mészárose, nejbohatšího Maďara a velkého Orbánova spojence. Na článek jako první upozornily Hospodářské noviny.

HVG se věnuje Babišovu problému s Evropskou komisí, která se zabývá jeho střetem zájmů. V Maďarsku existoval podobný případ, země dotace vrátila, jenomže je už nepožadovala po společnosti, které byly vyplaceny. Jednalo se přitom o Orbánova zetě Istvána Tiborcze. Škoda přitom v přepočtu představovala asi miliardu korun.

Časopis popisuje Babišovu cestu ke zbohatnutí i to, že kromě Maďarska má český předseda vlády firmy také například v Německu.

Do holdingu Agrofert patří také maďarská pekárna Ceres, která sídlí ve městě Györ, třetí největší závod na výrobu jedlých olejů Kunsági Éden ve městě Kiskunfélegyháza, a pak IKR Agrár, což je čtvrtý největší zemědělský podnik v Maďarsku. 

Zmiňovaná továrna na jedlé oleje získala peníze nikoli od Evropské unie, ale přímo od maďarské vlády. V létě 2019 dostala Babišova společnost na rozšíření kapacity výroby v závodu NT Élelmiszertermelő és Kereskedelmi asi 121 milionů korun. Konkurenti z dalších zemí žádné finance neobdrželi.

Babiš a Orbán k sobě mají velmi blízko. Navenek vše prezentují jako dobré vztahy ve V4 a společný postup proti migrační politice Evropské unie. Český předseda vlády dříve prohlašoval, že společně s Orbánem „zabránil kvótám“.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články