Mafře se to nějak plete: Babišův šéfredaktor podepisuje „Babišovy“ texty

repro FTV Prima

Andrej Babiš | FOTO: repro FTV Prima

Že premiér Andrej Babiš nikdy nenapsal jediný text, za jehož autora se vydává, ať už v novinách či na Facebooku, je známá věc. Již před několika lety jsme se od jeho mluvčí Lucie Kubovičové dozvěděli, že současný předseda vlády neumí zacházet s počítačem. Navíc také víme, že Babiš má stále problémy s češtinou, a tak si lze jen těžko představit, že by tomu v psaném projevu bylo jinak. Teď se ale na stránkách bulvárního webu Expres.cz, který Babišovi patří, objevil nový jev: šéfredaktor Petr Konečný je uváděn jako autor článku, v němž Babiš píše v první osobě. Buď je to tedy přepis projevu velkého vůdce, nebo se už nikdo ani nesnaží nic předstírat.

Pokud náhodou Expres.cz neznáte, připomeňme si několik faktů. Když jde premiér do televize, kde předvede naprosté fiasko (jak se stalo několikrát v Otázkách Václava Moravce), tento web vytáhne „mediálního odborníka“ známého z Parlamentních listů a Moravce očerní.

Pavel Hofman

Když se známé osobnosti ohradí proti síle oligarchy a odmítnou spolupracovat s médii z vydavatelství Mafra, také ony se stanou terčem urážek a pomluv tohoto bulváru. Zpěvák Tomáš Klus je jim trnem v oku dodnes, své si zažili například Iva Pazderková nebo Jiří Macháček.

A na webu Expres.cz také vycházejí články pana majitele, tedy Andreje Babiše. Dodejme, že žádný jiný politik tam nepublikuje, což je ovšem jasné, protože žádnému jinému politikovi tamní redaktoři nemusí sloužit.

Pokud jde o témata, Andrej Babiš je přeborník v tom, jak hovořit se kterou cílovou skupinou. Kdyby publikoval v Lidových novinách, napsal by nejspíš něco o tom, jak bojuje s klimatickou změnou, nebo by se prostě on (či spíš lépe řečeno pravý autor textu) snažil vypadat jako intelektuál.

Když jde o cílovou skupinu webu Expres.cz, je nutné na to jít úplně jinak. Tudíž jsme tu měli texty o uprchlících nebo třeba jeden obzvláště pozoruhodný, ve kterém Babiš kňoural, že se na něj útočí, a přitom citoval Václava Havla.

Nyní vyšel text o dálnicích. Těch se sice v loňském roce postavily čtyři kilometry, přičemž Babiš stihl za novou stavbu vydávat i tragédii jménem D1, ale je to zároveň věc, která zajímá úplně každého. A tak v jeho bulváru vyšel text o tom, že dálnice samozřejmě stavíme. V titulku je Babišovo jméno, článek je psán v první osobě, autorem je ale pan Petr Konečný. Tak my už tedy nevíme. Nemohli by si udělat jasno alespoň v propagačním oddělení Agrofertu?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner