Magda Vašáryová: Křesťanské hodnoty u nás brání komunista. Směšné

Eric Drooker

Slovenská herečka a poslankyně Magda Vašáryová hovořila v pořadu Interview ČT24 nejen o uprchlické krizi, ale zejména o krizi hodnot a o dalším vývoji v Evropě. Ta střední podle ní najednou chrání křesťanské hodnoty, kterých se v předchozích desítkách let snažila zbavit.

Slovenská (a stejně tak česká) společnost je v současnosti ovládána strachem. „Strach je iracionální. A hlavně strach střední Evropy, kde ti uprchlíci v podstatě ani nejsou. Kromě Maďarska,“ říká Vašáryová. V předchozích letech byli podle ní lidé mnohem více plni důvěry a těšili se na další vývoj – např. na to, až budou součástí Evropy, Schengenu a dalších institucí.

Na Slovensku zažila společnost rozdělení, které v současnosti existuje, již několikrát – při rozdělení Československa, v době vlády Vladimíra Mečiara a nyní. „To rozdělení je mezi rodinami, ve vztazích, mezi přáteli…“ myslí si Vašáryová s tím, že v něčem je tento vývoj pozitivní – člověk najednou ví, jací lidé jsou kolem něj. „Já – jak říkáte vy Češi – zírám,“ popsala fakt, že mnoho doposud racionálních a jí blízkých lidí věří ruské propagandě a jsou zaslepeni tím, co si někde přečtou, nebo tím, co jim někdo pošle.

Poslankyni příliš nepřekvapuje fakt, že zastánci uprchlíků jsou v menšině. „Kdo stál okolo Masaryka, když bojoval v hilsneriádě? Byl skoro sám,“ připomněla. Vašáryová však věří, že se situace opět zlepší. „Už jsme to zažili. Jde jen o to, jestli to dokážeme zvládnout,“ uvedla.

Herečka má za to, že ani ve chvíli, kdy utichne hysterie kolem uprchlické krize, nezmizí problémy, se kterými se společnost potýká, a např. extremismus bude existovat dál. „Když tady ty mešity nebudou, na koho se obrátí ta nenávist?“ ptá se.

Podle Vašáryové každý člověk, který má jakýkoli vliv, se musí ozvat a začít protiuprchlickou hysterii brzdit. „Racionální argumenty jsou vůči iracionálním představám slabý nástroj,“ připustila. Za nevhodné považuje dovolávání se křesťanských hodnot, čímž se snaží politické body nasbírat současný slovenský premiér Robert Fico. „Premiér Fico, bývalý komunista, brání křesťanské hodnoty,“ diví se poslankyně. „Vždyť to je směšné,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články