Magická přitažlivost ANO? aneb Dilema komunálních koalic

()

V řadě velkých i středních měst se v těchto dnech utvářejí místní koalice, které působí jako z jiného vesmíru, než je česká celostátní politika. Spojení ODS a ANO tu není žádnou výjimkou. Jak se k tomu máme stavět? 

Na první příčce se ANO Andreje Babiše umístilo v 17 z 27 statutárních měst. Pravda, ne všude ANO obsadí místo primátora, ale nejméně v polovičce měst došlo k mezalianci mezi demokraty a ANO. Platí přitom úzus, že v pozici nepřijatelných extremistů jsou jen okamurovci z uskupení Svoboda a přímá demokracie. Symbolem klasické městské koalice je staronové spojenectví v Ostravě: ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti.

Pošilhávání po ANO

Dramatická jednání probíhají ve dvou největších městech, v Praze a v Brně. Pražské dilema je obzvlášť napjaté a nepříjemné. SPOLU by rádo naplnilo přání vedení strany a utvořilo v Praze koalici podle vládního formátu – tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti. Naráží to na dvě úskalí: Zástupcům pražské ODS se pražští babišáci jeví jako konstruktivnější a pravicovější komunální politici než Piráti. Ti zase nutí koaliční partnery k tomu, aby do koalice přijali Čižinského hnutí Praha sobě, což je mimořádně kverulantský a aktivistický projekt. Piráti by si tak ale zajistili v radě města lepší vyjednávací sílu. Z kategorie antikorupčního svatouškovství je pak pirátský požadavek, aby v orgánech města neseděla žádná trestně stíhaná osoba. Je to osten proti lidoveckému politikovi Janu Wolfovi, který je společně s osmi dalšími účastníky sportovní komise magistrátu vyšetřován policií na za to, jak hlasoval při udělování dotací. Debata o tom, že komunální politici nemohou být kriminalizováni za svá politická hlasování, se přitom vede již léta a soudy dávají za pravdu politikům, nikoli státním zástupcům. Wolfův problém se nedá ani náhodou házet do jednoho pytle se zjevnými Babišovými podvody.

Pokukování po možné koalici s ANO se však projevilo i u brněnských demokratů. Vzduch se zřejmě vyčistil poté, co rival primátorky Markéty Vaňkové za ODS, lidovec Petr Hladík, odchází na uvolněné lidovecké ministerstvo životního prostředí.

Uštknuti Babišem

Česká republika je již po řadu let jakoby…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články