Magii divadla propadla už v dětství. Před čtyřiceti lety zemřela Dana Medřická

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Magii divadla propadla už v dětství. Čísla táty účetního jí byla cizí, zato výzvy od akčního bratra, to byla jiná. Dáňo, plav! Dáňo, jeď! Dáňo, hrej! A Dana Medřická se vrhala do vody, svištěla na lyžích ze svahu (i když to vůbec neuměla) a kroutila se před zrcadlem ve starých šatech a kloboucích. Je nabíledni, že temperamentní rodačka z Bubenče musela skončit na divadelních prknech. Trochu tomu pomohla i školní návštěva Národního divadla. Romantický příběh Radúze a Mahuleny ji zasáhl. Tady, ve vůni šminek a prachu, se Dáně definitivně změnil svět. Číši divadelního jedu vypila až do dna, jak to později vzletně nazvala. O víkendu uplynulo čtyřicet let od jejího úmrtí.

Srdečná, energická, otevřená. Milovala život a žila ho naplno. Navzdory smutkům a trablům, které jí osud uštědřil. „Jakmile si stoupla na jeviště, soukromé problémy šly stranou,“ popsal její přístup k životu i herectví Radovan Lukavský, její dlouhodobý divadelní kolega.

Slibná herečka

Od chvíle, kdy se okouzlená a v divadelním světě ztracená vrátila ze školní akce domů, nemyslela na nic jiného než na hraní. Táta byl ale nekompromisní. Nejdřív maturita, pak konzervatoř. A protože Dana byla odjakživa bojovnice, na dohodu přistoupila. Po úspěšném zakončení školy (kterou si i tak zpestřovala ochotnickými výboji) měla cestu k divadelním prknům a stříbrnému plátnu dokořán. Pravda, nakonec zvítězila nedočkavost a budoucí Erži z Kočičí hry z konzervatoře ještě před koncem odešla. V zorném úhlu už měla něco jiného: První divadelní angažmá v Brně, kam ji jako „slibnou herečku“ doporučil v roce 1940 režisér Jaroslav Kvapil.

Tady, na scéně Zemského divadla, se potkala poprvé se svým pozdějším filmovým i rozhlasovým partnerem a celoživotním přítelem Karlem Högerem. A také se Slávkou Hlubinovou, krásnou rolí v legendárním Šrámkově Měsíci nad řekou. Tehdy ale na ni nebyla ještě připravena. A publikum jí to dalo najevo.

Druhou příležitost už nepromarnila. V nezapomenutelném stejnojmenném filmu Václava Kršky z roku 1953 předvedla po boku Eduarda Cupáka jako okouzleného mladíčka, co umí. Ještě předtím na sebe upozornila ve dvou snímcích…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články