Piráti chtějí zastavit opoziční „čínskou chobotnici“. ODS i ANO požadují vysvětlení

Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu), Zděnek Hřib (Piráti) a Michaela Krausová (Piráti) (ČTK (FB J. Plesl))

Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu), Zděnek Hřib (Piráti) a Michaela Krausová (Piráti) | FOTO: ČTK (FB J. Plesl)

Podle vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) měla „čínská chobotnice“ za pomoci opozičních zastupitelů hnutí ANO a ODS vést útočnou mediální kampaň. Jako prostředník měla sloužit společnost Home Credit. Primátorův status na Facebooku dnes rozpoutal vášnivou debatu i na zastupitelstvu hlavního města. Opozice veškerá obvinění razantně odmítla a požaduje vysvětlení.

Před čtvrtečním zastupitelstvem vytvořila navíc pražská buňka Pirátů facebookovou událost „Zastavme čínskou chobotnici“ s odkazem na status primátora Zdeňka Hřiba.  Zde občany varuje před návratem klientelistických vazeb a čínského vlivu. „Přestaňme být v sevření oligarchů! Pokud si myslíte to samé, přijďte podpořit pražskou koalici na čtvrteční zastupitelstvo,“ stojí v události. Šéf pražských Pirátů Viktor Mahrik obhajoval akci následně s tím, že jde o soukromou událost, jenže i na dané sociální síti je stále uvedena jako veřejná.

„Můžu vám slíbit, že pokud někdo navrhne vaše odvolání, tak pro určitou neschopnost, nikoli, protože ho k tomu nabádaly čínské síly,“ obul se do primátora šéf pražské ODS Tomáš Portlík během rozpravy. Za účelem objasnění protlačili občanští demokraté spolu s členy hnutí ANO na jednání mimořádný bod „Vysvětlení vlivu Číny a společnosti Home Credit na Pražský magistrát“.

Celá kauza se dostala na přetřes v důsledku zjištění serveru Aktuálně.cz, který upozornil na to, že si Petr Kellner a jeho Home Credit najal PR agenturu Tomáše Jirsy, který byl sponzorem a členem oblastní organizace strany. Samotná agentura měla v Česku vytvořit síť novinářů a spřízněných politiků pracujících na zlepšení obrazu současné Číny.

Pražský zastupitel Tomáš Portlík a šéf strany Petr Fiala (FB ODS Praha)

Hřib kritizoval především Jirsovu předchozí pozici jednatele Info.cz, kde měla být podle primátora dlouhodobě vedena kampaň proti jeho osobě z pera komentátora Petra Holce. „Vy jste tu napadl novináře, vy jste tu četl statusy od pana Holce, chcete říct, že tito novináři nejsou nezávislí? Tak proč nepodáte žalobu, co to tu zkoušíte? Co to tu čtete, co s tím má ODS společného,“ ptala se primátora Alexandra Udženija (ODS). Zástupci ODS přiznali sponzorské dary od Jirsy, avšak Tomáš Portlík následně popřel, že by měl Jirsa v posledních letech na faktické dění ve straně jakýkoliv vliv.

„Já říkám natvrdo, že mě i mé kolegy toto uráží a pojďme se dohodnout, ať zazní veřejná omluva z mikrofonu Mahrika. Pokud tvrdíte, že tu má probíhat něco nedemokratickou formou, tak to prokažte, a chci, aby ty věci transparentně zazněly na mikrofon, každý Pražan má právo vědět, pokud tu probíhá něco nedemokratického,“ neustupoval Portlík.

Kritika vedení města ale dlouhodobě nepřichází pouze ze strany opozice. V uplynulých dnech vyjádřil Hřibovi nedůvěru i  šéf koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. Situace se následně chopil právě Portlík, který ho vyzval k bližší spolupráci při správě Prahy. Jako hlavní důvod spojení uvedl v rozhovoru pro deník FORUM 24 pořadí priorit vedení města, které upozaďuje pražské problémy ve prospěch zahraničních otázek, které mají být v gesci Ministerstva zahraničí.

()

A Pospišil se přidal i v této debatě na stranu opozice. „Pokud dáte oficiálně na FB takové stanovisko, je to závažné, konstatujete, že na část sboru mají vliv zahraniční síly, že část zastupitelů nerozhoduje na základě svého vědomí a svědomí a že zde dochází k nekalým úmyslům. To je rétorika padesátých let, pak je to katastrofa, nebo je to neplatná kampaň a pak je to katastrofa taky. Pojďme o tom diskutovat,“ vybídl členy zastupitelstva.

Na druhou stranu by podle informací deníku FORUM 24 měla počínající spolupráce prozatím zůstat pouze u zvýšeného tlaku na činnost primátora a změnu jeho přístupu v některých konkrétních bodech, jakými je například otázka řešení družstevního bydlení, ale pokus o jeho odvolání, o němž se v médiích během posledních dní spekulovalo, by se blížit neměl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]