Tisíce komunálních politiků včas nepodaly majetková přiznání, volně přístupná na internetu. Zejména pro starosty menších obcí je tato povinnost odrazující a šikanózní. Proto čekají na rozhodnutí ústavní stížnosti, zatímco premiér Babiš dosud svoje příjmy přesvědčivě nedoložil.
[ctete postid=“262787″ title=“Co zamlčela Mf DNES k akci Čisté ruce, kdy pro Zemana platila presumpce viny. A dnes u Babiše neplatí“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Babiš-Zeman-víno-385×230.jpeg“ excerpt=“Mladá fronta DNES se vrátila k Zemanově akci Čisté ruce, která skončila fiaskem. “ permalink=“https://www.forum24.cz/co-zamlcela-mf-dnes-k-akci-ciste-ruce-kdy-pro-zemana-platila-presumpce-viny-a-dnes-u-babise-neplati/“]262787[/ctete]
Podle novely zákona o střetu zájmů přijaté v roce 2017 Sobotkovou vládou jsou veřejní činitelé povinni zveřejňovat majetková přiznání na internetu. Ve většině případů se to týká starostů, místostarostů a radních v komunální sféře, ale i jejich rodinných příslušníků. Norma zasahuje i místní politiky, kteří si výkonem funkce přijdou na několik tisíc korun měsíčně.
Stovky odchodů
Toto populární a zdánlivě bohulibé opatření už nyní svojí přílišnou striktností vyvolalo odliv stovek komunálních představitelů. Nestojí jim za to podstoupit „majetkový striptýz“ coby „sprostí podezřelí“ a stát se terčem závisti a udavačství sousedů, případně i zájmu zlodějů. Mnozí přitom v menších obcích svoji práci vykonávají ve volném čase nad rámec svých povinností.
Deník Mladá fronta DNES (5. 8. 2019) přinesl informaci, že téměř čtyři tisíce lidí zastávajících veřejné funkce nesplnily povinnost podat průběžné majetkové přiznání za loňský rok. Za to jim hrozí pokuty až do výše 50 tisíc korun, a to i v případě neúplně či chybně vyplněného formuláře. Vedle „zapomnětlivosti“ je hlavním důvodem neochota zveřejnit svoje majetkové poměry, včetně příjmů nejbližších příbuzných.
Proti bonztlačítku
„Nesouhlasím s jejich veřejným vyvěšením na internet a možností anonymního prohlížení, podpořenou ‚bonztlačítkem‘ k podání podnětu,“ řekl deníku Petr Wolf, místostarosta Černošic, který je zároveň zaměstnancem stavební firmy.
Sdružení místních samospráv požaduje, aby přístup k údajům o majetkových poměrech nebyl zcela volný a anonymní, ale zájemce by o něj musel požádat správce registru. Přístup by samozřejmě měly kontrolní orgány, případně policie.
Proti současnému stavu protestovaly nejen asociace zastupující komunální politiky, ale i senátoři, kterým se nelíbí rozsah veřejně přístupných informací. Pro zásadní změnu zákona jsou dnes po zkušenostech v praxi i mnozí poslanci.
Kritici současné normy se obávají, že bude stále složitější přesvědčovat kvalitní kandidáty, úspěšné v civilním životě, ke vstupu do komunální politiky zvláště v obcích a menších městech. Už dnes je mnohde složité sestavit kandidátky, natož angažovat lidi, kteří by mohli být vzhledem ke své profesní zkušenosti přínosem.
Čekání na Ústavní soud
Podle předsedy klubu senátorů KDU-ČSL Petra Šilara je zveřejňování majetku a příjmů pokračováním populární „kriminalizace starostů“. Mnozí si potom rozmyslí, zda nejde o příliš velký zásah do jejich soukromí.
Komunální sféra čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, kde se angažuje i Stanislav Polčák (STAN), jenž v jiných případech nepostrádá protikorupční étos. Polčák varuje, že pokud bude rozhodnutí Ústavního soudu negativní a ponechá dnešní stav, mohl by „problém vyeskalovat velmi zásadně a skutečně by mohla nastat vlna masových rezignací v komunální politice“.
Podle něj je totiž letošní rok poslední, kdy jsou starostové ochotni nést na svých bedrech příslušné sankce. „Pokud bude rozhodnutí Ústavního soudu negativní, tak si myslím, že už to asi nikdo nebude chtít dál snášet,“ dodává.
Starosti Mladé fronty DNES
Dnes je už příznačné, že téma „tisíců nezákonně postupujících veřejných činitelů“ otevřel právě deník Mladá fronta DNES. Jejich majitel, premiér Andrej Babiš, je podle evropských auditorů podezřelý z porušování zákona o střetu zájmů. Pokud se zjištěné nesrovnalosti potvrdí, Česká republika by neoprávněným čerpáním dotací Agrofertu přišla až o půl miliardy korun.
[ctete postid=“262504″ title=“ANO slibovalo transparentnost. Proč vláda nechce vydat audity senátní komisi?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Babiš-Dostálová-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministerstvo financí odmítá vydat senátní komisi auditní zprávy ke střetu zájmů “ permalink=“https://www.forum24.cz/ano-slibovalo-transparentnost-proc-vlada-nechce-vydat-audity-senatni-komisi/“]262504[/ctete]
Babiš navíc dosud nepředložil hodnověrné důkazy o čistotě a transparentnosti svých osobních příjmů, nemluvě o financování počátků jeho podnikání přes neprůhlednou švýcarskou společnost O. F. I. To se týká zejména původu peněz na nákup 1,5 miliardy korunových dluhopisů v letech 2013 a 2014, kde stále zůstávají sporné otázky.
Tehdejší ministr financí se dostal v roce 2017 kvůli nejasným příjmům pod tlak opozice i vládní koalice. Nepředložil však konkrétní výpisy z bankovních účtů, které by potvrdily platby za nákup dluhopisů. Není tedy jasné, kdy a jak proběhly. Odkazoval se na auditní zprávy společností Ernst & Young a Pricewaterhaus Cooper, které si zadal sám a navíc firmám, jež jsou s Agrofertem obchodně propojeny.
Nevěrohodný audit
Hodnověrnost auditu byla zpochybňována, jelikož auditoři nebyli nadáni vyšetřovací pravomocí, a vycházeli jen z údajů, které jim byly předloženy. V těchto zprávách nebyly zahrnuty všechny výdaje včetně investic do firem a nákupu nemovitostí. V příjmech se objevily podezřele vysoké položky, mimo jiné za prodej společnosti Profrost Agrofertu za sedminásobnou účetní hodnotu, a dalo by se pokračovat.
Původ majetkové šikany komunálních představitelů má do značné míry kořeny v jakobínské „protikorupční“ atmosféře, kdy jsou politici plošně považováni za zloděje a darebáky, kteří si přišli jen nahrabat. A to i v malých obcích. Zároveň jim hrozí kriminalizace téměř za každé rozhodnutí městské či obecní rady, přičemž většina z dosud zahájených policejních stíhání byla nedůvodná. Komu by se chtělo nést kůži na trh?
Mezitím si silné korporace a ekonomické skupiny parcelují stát a rozdělují si miliardové sféry vlivu. Nebýt odvahy týmu vyšetřovatelů Pavla Nevtípila a přístupu evropských auditorů, nikdo by hlavě tohoto nového systému nekladl odpor. Státní dozor a šikana by se jako doposud soustředily hlavně na „malé ryby“, kde se veze i drtivá většina poctivých představitelů komunální sféry.